Zvyšování sazeb tureckou krizi nevyřeší

Turecká centrální banka včera, navzdory nevoli prezidenta Erdogana, zvýšila základní úrokovou sazbu na 24% a lira dokázala zpevnit o více jak 5%. Globálně je však krok centrální banky vnímán jako jednorázový faktor, který nezvýší důvěru zahraničních investorů v domácí ekonomiku. Erdogan dnes řekl, že vláda pozdrží nové investice, zatímco země bojuje s dvoucifernou inflací.

Zvyšování úrokové míry centrální bankou by mělo podle makroekonomických pravidel zatraktivnit měnu pro zahraničí investory. Jsme však svědky toho, že důležitější je získat si důvěru v domácí ekonomiku a zapracovat na stabilitě zemi, než pouze zvyšovat úrokové sazby. Jako příklad poslouží Argentina, kde centrální banka minulý měsíc zvýšila sazbu o 15%. Země se s největší pravděpodobností bude muset dostat do ještě hlubší recese, kdy bude potřeba pomoc MMF. Mezinárodní měnový fond bude chtít po Turecku určité reformy ve vládním utrácení, vyrovnání deficitu na běžném účtu a až poté bude země opět atraktivní pro investory a začne růst důvěra.

Turecko je spolu s Argentinou uprostřed výrazného výprodeje na měnách rozvíjejících se ekonomik. Turecku nepomohlo zavádění amerických ekonomických sankcí, kvůli věznění amerického pastora a obavy ECB ohledně expozice několika předních evropských bank v Turecku. Diskutabilní je také nový prezidentský mandát Erdogana, který mu dává mnoho pravomocí, včetně ovlivnění měnové politiky centrální banky.

Turecká lira začala po zvýšení sazeb zpevňovat, otázkou však zůstává na jak dlouho. Sentiment je totiž výrazně proti turecké liře spolu s posilujícím americkým dolarem a rostoucími sazbami v USA nelze očekávat, že by zvýšení sazeb mělo nastartovat býčí trend pro tureckou liru.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti