Zasedání Fedu a analýza amerického akciového indexu S&P 500

FED včera ponechal úrokové sazby na nezměněné úrovni. Bankéři se nakonec zalekli oslabeného trhu práce, který v květnu vykázal mimořádně špatná čísla a referenda o Brexitu. Ze včerejšího zasedání je klíčová informace, že Fed stále nevyloučil 2 zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, s čímž souvisí stále platný termín potenciálního zvýšení úrokové sazby na příštím zasedání v červenci. Podmínkou je, že Británie zůstane v Evropské unii a červnová data z amerického trhu práce (NFP) se zlepší po šokujícím propadu ukazatele v květnu. Americká centrální banka potřebuje jistotu, že šlo o jednorázový výkyv a ne změnu trendu. Podle Janet Yellenové zůstávají ostatní makroekonomické ukazatele v pořádku.

FED také zhoršil svou ekonomickou projekci. Podle centrální banky poroste ekonomika v tomto roce jen o 2,0 procenta namísto původně avizovaných 2,2 procent. V roce 2017 by pak měla růst ve stejném tempu oproti 2,1 procentům. Změny nastaly i v projekci úrokových sazeb. V roce 2016 FOMC stále počítá s dvěma zvýšeními, nicméně v roce 2013 klesl očekávaný počet z 4 na 3 a v roce 2019 klesla projekce mediánové úrokové sazby o 0,625 procenta. Nicméně trhy Fedu nevěří, že by letos zvýšil sazby 2krát. Pravděpodobnost, že by Fed zvýšil úrokovou sazby v červenci, klesla z 20 na 7 procent.

Americké burzy ve středu klesly pátou seanci v řadě. Investoři si stále dělají starosti před nadcházejícím hlasováním Velké Británie o setrvání v Evropské unii. Index Dow Jones klesl o 0,2 procenta na 17 640,17 bodu, širší index S&P 500 ubral 0,2 procenta na 2 071,50 bodu a technologický Nasdaq oslabil rovněž o 0,2 procenta na 4 834,93 bodu.

Americký akciový index S&P 500 po zveřejnění rozhodnutí FEDu posílilo. Akciový index tak dává vzniknout rostoucímu klínu blízko historických maxim. Na oscilátoru MACD je viditelná divergence, která naznačuje možný výprodej. Reakce trhu přesto nebyla tak bouřlivá, jak se očekávalo. Momentálně by technickým obchodníkům prospělo posílení indexu, aby mohli na lepších cenách začít budovat krátké pozice. V případě prolomení úterních minim by si trh otevřel znovu cestu k 2 030 bodům. 

Autor: Investplanet & Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy