Zasedání ECB, výpověď Comeyho a britské volby podporují apetit po bezpečných aktivech

Americký dolar klesl na 6týdenní minima proti japonskému jenu s tím, jak vzrostla poptávka po bezpečných přístavech (jen) před čtvrtečními britskými parlamentními volbami, zasedáním ECB a projevem Jamese Comey, bývalého ředitele FBI, před Senátem. James Camey byl v květnu propuštěn z úřadu prezidentem Donaldem Trumpem , kvůli vyšetřování lidí prezidentovi blízkých ohledně vazeb na Rusko. Poptávka roste i po dalším bezpečném aktivu, a to zlatu. Tomu kromě geopolitického napětí pomáhá i slabší dolar. Cena zlata posílil o 0,7 procenta a obchoduje se na úrovni 1289 USD za unci.

Australský dolar příliš nereagoval na dnešní zasedání centrální banky, která nechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba zůstala na úrovni 1,50 procenta. Centrální banka ohodnotila ekonomický stav země méně negativně, než někteří čekali. Zítra budou zveřejněné výsledky HDP za první čtvrtletí.

Sterling posílil na nejvyšší hodnotu za posledních 10 dní proti americkému dolaru. Investoři na základě výsledků posledních průzkumů veřejného mínění věří ve vítězství Konzervativců. Strana vedená Theresou Mayovou měla v posledních průzkumech před labouristy náskok až 10 procent. Proti euru sterling posiluje o 0,6 procenta na cenu 87 pencí. Investoři věří, že Mayová dokáže vyjednat pro Británii dobré podmínky brexitu. Labouristi jsou považováni za horší variantu pro Británii, protože plánuje zvýšení sociálních výdajů a méně podporují podnikatelské prostředí. Libra zůstala rezistentní vůči včerejším horším výsledkům indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb.

Akcie na Wall Street v pondělí klesly s tím, jak oslabení akcií Apple převážilo zisky energetického a finančního sektoru. Index Dow Jones klesl o 0,1 procenta na 21 184,04 bodu, širší index S&P 500 ubral 0,1 procenta na 2 436,10 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,2 procenta na 6 295,684 bodu.

Měnový pár AUD/NZD znovu testuje klesající trendový kanál, naznačil jeho první odmítnutí, což by mohlo být medvědím signálem a podpořit převahu novozélandského dolaru nad australským. 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy