Zasedání ECB nemělo na trhy výraznější dopad, dnes data z trhu práce z Kanady a USA

Včerejší seance byla především ve vyčkávajícím režimu na zasedání ECB. Kde zmizela z komentáře věta o případném prodloužení, nebo zvýšení objemu kvantitativního uvolňování. To by však dále mělo pokračovat při objemu 30 mld. eur měsíčně do konce září. Euro nakonec ukončilo seanci v červených číslech, přičemž se nadále drží v konsolidačním pásmu bez jasného trendu. Žádnou výraznější změnu tedy zasedání ECB nepřineslo, když úrokové sazby udržely na 0,00% a hodlají pokračovat ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování. Trhy byly během včerejší seance spíše pozitivně naladěny a to i díky zprávě, že americký prezident Donald Trump souhlasil, že se setká s vůdcem KLDR Kim Jong Unem. Jedná se o druhou pozitivní zprávu týkající se KLDR v tomto týdnu. Zpráva pomohla i americkému dolaru, který během včerejší seance posiloval nejvýrazněji.  To se samozřejmě odrazilo o do vývoje ostatních devizových trhů, kde byl dolar silnější. Díky silnějšímu dolaru prohloubila své ztráty i Ropa. Ta se dostala pod low minulého týdne a s pozitivními vyhlídkami pro ropu to nevypadá moc dobře. VIX nadále zůstává na zvýšených hodnotách a nervozita z možného dalšího výprodeje na trzích stále zůstává.

Dnes ráno proběhlo zasedání japonské centrální banky (BoJ). Nadále nenabídly žádnou změnu rétoriky a chystají se udržet dosavadní monetárních stimulů. Inflační očekávání zůstávají víceméně beze změny. BoJ předpokládá, že domácí poptávka by měla udržet svou růstovou tendenci a pomoci inflaci k dosažení 2% cíle. Banka tedy udržuje opačný kurz než ostatní centrální banky, které buď zvyšují úrokové sazby, nebo redukují objemy nákupu dluhopisů. Úroková sazba zůstává na -0,10%.

Dnešní seance bude opět na fundamenty bohatší. Kdy už v 10:30 budou zveřejněna data průmyslové produkce z Velké Británie. V 14:30 budou zveřejněna nejočekávanější makroekonomická data týdne a to zároveň data z kanadského a amerického trhu práce. Přičemž v uplynulých týdnech jsme byly svědky velmi pozitivního trendu na americkém trhu práce a dnešní data NFP by to mohla potvrdit.

Trh ropy WTI se již dostal pod low minulého týdne a zatím se drží právě u tohoto supportu, který je zároveň 27,2% největšího výprodeje na ropě v roce 2018. Zároveň se ropa dostala pod dolní hranu klesajícího trojúhelníku, což by mohlo indikovat, že půjde ropa otestovat ještě nižší úrovně. Důležitý bude pro ropu dnešní vývoj amerického dolaru a to především po výsledcích z amerického trhu práce, které nás čekají v 14:30.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Chci číst

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti

21.09.2018

15:22

Ropa s největší pravděpodobností uzavře další týden v zisku a několikanásobný test vyšších úrovní napovídá, že by příští týden mohlo přijít proražení na vyšší úrovně. Ropa tak uzavře v zisku druhý týden v řadě, ačkoliv se toho na ropném trhu v uplynulém týdnu příliš neudálo.

Podrobnosti