Zasedání ECB nemělo na trhy výraznější dopad, dnes data z trhu práce z Kanady a USA

Včerejší seance byla především ve vyčkávajícím režimu na zasedání ECB. Kde zmizela z komentáře věta o případném prodloužení, nebo zvýšení objemu kvantitativního uvolňování. To by však dále mělo pokračovat při objemu 30 mld. eur měsíčně do konce září. Euro nakonec ukončilo seanci v červených číslech, přičemž se nadále drží v konsolidačním pásmu bez jasného trendu. Žádnou výraznější změnu tedy zasedání ECB nepřineslo, když úrokové sazby udržely na 0,00% a hodlají pokračovat ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování. Trhy byly během včerejší seance spíše pozitivně naladěny a to i díky zprávě, že americký prezident Donald Trump souhlasil, že se setká s vůdcem KLDR Kim Jong Unem. Jedná se o druhou pozitivní zprávu týkající se KLDR v tomto týdnu. Zpráva pomohla i americkému dolaru, který během včerejší seance posiloval nejvýrazněji.  To se samozřejmě odrazilo o do vývoje ostatních devizových trhů, kde byl dolar silnější. Díky silnějšímu dolaru prohloubila své ztráty i Ropa. Ta se dostala pod low minulého týdne a s pozitivními vyhlídkami pro ropu to nevypadá moc dobře. VIX nadále zůstává na zvýšených hodnotách a nervozita z možného dalšího výprodeje na trzích stále zůstává.

Dnes ráno proběhlo zasedání japonské centrální banky (BoJ). Nadále nenabídly žádnou změnu rétoriky a chystají se udržet dosavadní monetárních stimulů. Inflační očekávání zůstávají víceméně beze změny. BoJ předpokládá, že domácí poptávka by měla udržet svou růstovou tendenci a pomoci inflaci k dosažení 2% cíle. Banka tedy udržuje opačný kurz než ostatní centrální banky, které buď zvyšují úrokové sazby, nebo redukují objemy nákupu dluhopisů. Úroková sazba zůstává na -0,10%.

Dnešní seance bude opět na fundamenty bohatší. Kdy už v 10:30 budou zveřejněna data průmyslové produkce z Velké Británie. V 14:30 budou zveřejněna nejočekávanější makroekonomická data týdne a to zároveň data z kanadského a amerického trhu práce. Přičemž v uplynulých týdnech jsme byly svědky velmi pozitivního trendu na americkém trhu práce a dnešní data NFP by to mohla potvrdit.

Trh ropy WTI se již dostal pod low minulého týdne a zatím se drží právě u tohoto supportu, který je zároveň 27,2% největšího výprodeje na ropě v roce 2018. Zároveň se ropa dostala pod dolní hranu klesajícího trojúhelníku, což by mohlo indikovat, že půjde ropa otestovat ještě nižší úrovně. Důležitý bude pro ropu dnešní vývoj amerického dolaru a to především po výsledcích z amerického trhu práce, které nás čekají v 14:30.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti