Zasedání ECB a lira na historických minimech

Americké burzy ve středu posílily na nové rekordy za podpory akcií společnosti Microsoft po dobrých výsledcích. Akcie Microsoftu posílily o 5,3 procenta poté, co svými výsledky překonaly očekávání trhu. Díky Microsoftu rostl včera technologický sektor o 1,4 procenta.

Dobrou náladu výsledkové sezony včera podpořila i banka Morgan Stanley jako další z investičních bank na Wall Street. Banka uvedla, že čistý zisk přiřaditelný běžným akcionářům ve druhém kvartále klesl na 1,43 miliardy dolarů čili 75 centů na akcii z 1,69 miliardy neboli 79 centů na akcii před rokem. Analytici v průměru očekávali zisk pouze 59 centů na akcii.

Hospodářské výsledky prvních firem, které zveřejnily svá čísla, naznačují, že sezóna finančních výsledků za druhý kvartál nemusí být tak špatná, jak se někteří obávali. Index Dow Jones stoupl o 0,2 procenta na rekordní závěr 18 595,03 bodu. Jeho devítidenní růstová série je nejdelší od března 2015. Index S&P 500 posílil o 0,4 procenta a také zapsal rekordní závěr na hodnotě 2173,02 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,1 procenta na 5089,93 bodu, nejvyšší úroveň od 30. prosince.

Hlavní událostí dnešního dne je zasedání Evropské centrální ECB, které bude první po výsledu britského referenda, v němž se Britové rozhodli opustit Evropskou unii (EU). Od banky nečekáme žádnou změnu měnových podmínek. Mario Draghi bude podle všeho vyčkávat a ponechá si své zbraně v zásobě pro případ, že by se brexit výrazněji podepsal na hospodářském růstu eurozóny a investorské náladě. Nicméně Mario Draghi by se měl držet holubičího tónu. ECB zveřejní rozhodnutí o úrokových sazbách ve 13:45, tisková konference prezidenta Maria Draghiho začne v 14:30. Pro euro budou důležité i páteční indexy nákupních manažerů PMI, které budou prvními indikátory evropské podnikatelské nálady po brexitu .Analýzu EUR/USD naleznete zde.

Ratingová agentura S&P snížila hodnocení závazků Turecka v cizí měně na "BB/B" ze stabilního na negativní výhled.  Snížení ratingu odráží názor agentury, že v důsledku nezdařeného pokusu o puč z 15. července se dále roztříštilo politické prostředí v zemi, jeho polarizace dále narušila institucionální šeky a bilance. S&P očekává období zvýšené nepředvídatelnosti, které by mohlo omezit příliv kapitálu do externě zadlužené turecké ekonomiky. Turecká lira v reakci na snížení ratingu oslabila o více než 1 procento na historické minimum 3,0769 proti dolaru.

Novozélandský dolar v noci oslabil o 1 procento, když novozélandská centrální banka naznačila, že zamýšlí v srpnu snížit úrokovou sazbu. Ve své ekonomické prognóze uvedla, že další uvolňování měnových podmínek bude potřeba, protože silná měna tlačí inflaci směrem dolů.


Nejnovější analýzy

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti

12.10.2018

10:13

Nervozita ze středeční seance se přelila i do té čtvrteční a investoři dále velmi opatrně přistupovali k obchodování na akciových trzích. Slabší data americké inflace dostala pod tlak americký dolar a ten pokračuje v prohlubování ztrát.

Podrobnosti