Zasedání ECB a lira na historických minimech

Americké burzy ve středu posílily na nové rekordy za podpory akcií společnosti Microsoft po dobrých výsledcích. Akcie Microsoftu posílily o 5,3 procenta poté, co svými výsledky překonaly očekávání trhu. Díky Microsoftu rostl včera technologický sektor o 1,4 procenta.

Dobrou náladu výsledkové sezony včera podpořila i banka Morgan Stanley jako další z investičních bank na Wall Street. Banka uvedla, že čistý zisk přiřaditelný běžným akcionářům ve druhém kvartále klesl na 1,43 miliardy dolarů čili 75 centů na akcii z 1,69 miliardy neboli 79 centů na akcii před rokem. Analytici v průměru očekávali zisk pouze 59 centů na akcii.

Hospodářské výsledky prvních firem, které zveřejnily svá čísla, naznačují, že sezóna finančních výsledků za druhý kvartál nemusí být tak špatná, jak se někteří obávali. Index Dow Jones stoupl o 0,2 procenta na rekordní závěr 18 595,03 bodu. Jeho devítidenní růstová série je nejdelší od března 2015. Index S&P 500 posílil o 0,4 procenta a také zapsal rekordní závěr na hodnotě 2173,02 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,1 procenta na 5089,93 bodu, nejvyšší úroveň od 30. prosince.

Hlavní událostí dnešního dne je zasedání Evropské centrální ECB, které bude první po výsledu britského referenda, v němž se Britové rozhodli opustit Evropskou unii (EU). Od banky nečekáme žádnou změnu měnových podmínek. Mario Draghi bude podle všeho vyčkávat a ponechá si své zbraně v zásobě pro případ, že by se brexit výrazněji podepsal na hospodářském růstu eurozóny a investorské náladě. Nicméně Mario Draghi by se měl držet holubičího tónu. ECB zveřejní rozhodnutí o úrokových sazbách ve 13:45, tisková konference prezidenta Maria Draghiho začne v 14:30. Pro euro budou důležité i páteční indexy nákupních manažerů PMI, které budou prvními indikátory evropské podnikatelské nálady po brexitu .Analýzu EUR/USD naleznete zde.

Ratingová agentura S&P snížila hodnocení závazků Turecka v cizí měně na "BB/B" ze stabilního na negativní výhled.  Snížení ratingu odráží názor agentury, že v důsledku nezdařeného pokusu o puč z 15. července se dále roztříštilo politické prostředí v zemi, jeho polarizace dále narušila institucionální šeky a bilance. S&P očekává období zvýšené nepředvídatelnosti, které by mohlo omezit příliv kapitálu do externě zadlužené turecké ekonomiky. Turecká lira v reakci na snížení ratingu oslabila o více než 1 procento na historické minimum 3,0769 proti dolaru.

Novozélandský dolar v noci oslabil o 1 procento, když novozélandská centrální banka naznačila, že zamýšlí v srpnu snížit úrokovou sazbu. Ve své ekonomické prognóze uvedla, že další uvolňování měnových podmínek bude potřeba, protože silná měna tlačí inflaci směrem dolů.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti