Zasedání ECB a britské volby, co čekat?

Dnes odpoledne zasedá Evropská centrální banka (ECB), která by měla nechat současné nastavení měnové politiky beze změny. Investoři se proto budou soustředit na tiskovou konferenci v 14:30. Včera agentura Bloomberg zveřejnila informace, že banka by dnes mohla snížit inflační výhled, což by znamenalo prodloužení období programu QE a vyslání negativního signálu pro euro. Je pravda, že na jedné straně se ekonomice eurozóny daří dobře, avšak inflace se opět vzdaluje inflačnímu cíli. Index spotřebitelských cen (CPI) v květnu klesl na 1,4 procenta z dubnových 1,9 procenta. Jádrová inflace v květnu meziročně vzrostla jenom o 0,9 procenta. Navíc mzdy, jeden ze zdrojů inflačních tlaků, postrádají růstové impulsy. Mario Draghi tak bude balancovat mezi lepším výkonem ekonomiky a slabou inflací. Určitě se bude snažit vybírat slova, která nepovedou k posílení eura. To si totiž od posledního zasedání bankovní rady připsalo 4 procenta zisku proti americkému dolaru, částečně povzbuzeno výsledkem francouzských prezidentských voleb.

Cena ropy včera propadla o 5 procent, když oficiální statistiky EIA ukázaly, že v USA vzrostly zásoby ropy o 3,3 miliónu dolarů. Růst zásob byl výsledkem vyšších dovozů, nižších vývozů a slabší aktivity rafinérií.

Dnes se konají v Británii parlamentní volby, které vyhlásila před 2 měsíci Theresa Mayová, s cílem upevnit pozici Konzervativců v dolní komoře parlamentu před zpuštěním procesu vyjednávání o podmínkách brexitu. Nicméně výsledek voleb může nakonec pozici Konzervativců oslabit. Aktuálně disponují 330 křesly, což je o 4 více, než je nadpoloviční většina. Aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že Konzervativci sice volby vyhrají, avšak na 326 křesel nedosáhnou. V případě, že Konzervativci nezískají jasnou většinu, řešením by byla vládní koalice či menšinová vláda a vyjednávací pozice Mayové v procesu brexitu se zeslabí. Do jednání pak mohou zasahovat i Labouristi, jejichž představy o brexitu  jsou odlišné. Vyjednávání by se zkomplikovala, prodloužila, protože Labouristi zaujímají mnohem umírněnější postoj, preferují zachování volných obchodných vztahů s EU. Pokud Konzervativci získají jasnou většinu, pak budou jednání s EU tvrdá, přímočará a dá se očekávat, že i „rychlá“.

Ropa klesla pod úroveň podpory 47,75,čímž si s velkou pravděpodobností otevřela prostor k dolní hraně trendového kanálu a Fibonacciho kanálu 38,20.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy