Zasedání americké centrální banky (Fed), co přinese?

Dnes v 20:00 zveřejní americká centrální banka výši úrokových sazeb. Průzkumy mezi analytiky i trh úrokových futures ukazují na malou pravděpodobnost, že by banka zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,5 procenta na 0,75 procenta. To znamená, že zvýšení úrokových sazeb není trhem očekáváno, a pokud by se tak stalo, způsobilo by tržní volatilitu, což pravděpodobně Fed nechce. Stal by se pak terčem negativních slovních útoků a možná i středobodem prezidentské kampaně. Nečekané zvýšení úrokových sazeb by velmi pravděpodobně rozhýbalo americký akciový trh a poslalo ho směrem dolů.

Investoři budou sledovat, jak hlasovali jednotliví bankéři 17členné bankovní rady (FOMC). Pokud uvidíme rostoucí skupinu členů preferující vyšší úrokové sazby, tato skutečnost bude pro USD jednoznačně pozitivním signálem, který Janet Yellenová, šéfka Fedu, jenom těžce ztlumí holubičí rétorikou v projevu, který bude následovat po zveřejnění sazeb v 20:30.

Pokud Fed ponechá úrokové sazby beze změny, bude trh sledovat, kromě počtu hlasujících členů za zvýšení sazeb, i slova Janet Yellenové. V proslovu šéfky Fedu bude klíčové, zda naznačí možnost utažení měnových podmínek na prosincovém zasedání.

Kdyby náhodou dnes Fed zvýšil sazby bude posilování dolaru ovlivněno hlavně tím, zda se banka bude držet předchozí koncepci a bude počítat s 2 zvýšeními sazeb v letošním roce a také prognózou pro růst úrokových sazeb v příštím roce. 

Fed nám dnes nabídne i novou ekonomickou prognózu včetně růstu HDP, inflace, nezaměstnanosti a také vývoje úrokových sazeb. Tato složka prognózy bude opět v centru zájmu investorů, protože řekne, jakým tempem by měly růst úrokové sazby v letošním roce a v průběhu následujících 2 let. Když byla projekce úrokových sazeb naposledy zveřejněna před 3 měsíci, Fed v ní stále počítal s 2 zvýšeními sazeb v letošním roce, což bude v dnešní projekci s velkou pravděpodobností upraveno.

Když se podíváme na vývoj hlavního měnového páru EUR/USD, pak uvidíme jasný klesající trend v podobě nižších vrcholů vyznačených žlutě. Dále se na grafu vytvořila formace hlava-ramena. EUR/USD uzavřel pod neckline úrovní v pondělí i v úterý, čímž si otevřel prostor pro pokles. Podle technické analýzy by mělo být dnešní zasedání Fedu pro americký dolar pozitivní a přinést posílení amerického dolaru. Počítejte se zvýšenou volatilitou. 


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti