Zasedání americké centrální banky (Fed), co přinese?

Dnes v 20:00 zveřejní americká centrální banka výši úrokových sazeb. Průzkumy mezi analytiky i trh úrokových futures ukazují na malou pravděpodobnost, že by banka zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,5 procenta na 0,75 procenta. To znamená, že zvýšení úrokových sazeb není trhem očekáváno, a pokud by se tak stalo, způsobilo by tržní volatilitu, což pravděpodobně Fed nechce. Stal by se pak terčem negativních slovních útoků a možná i středobodem prezidentské kampaně. Nečekané zvýšení úrokových sazeb by velmi pravděpodobně rozhýbalo americký akciový trh a poslalo ho směrem dolů.

Investoři budou sledovat, jak hlasovali jednotliví bankéři 17členné bankovní rady (FOMC). Pokud uvidíme rostoucí skupinu členů preferující vyšší úrokové sazby, tato skutečnost bude pro USD jednoznačně pozitivním signálem, který Janet Yellenová, šéfka Fedu, jenom těžce ztlumí holubičí rétorikou v projevu, který bude následovat po zveřejnění sazeb v 20:30.

Pokud Fed ponechá úrokové sazby beze změny, bude trh sledovat, kromě počtu hlasujících členů za zvýšení sazeb, i slova Janet Yellenové. V proslovu šéfky Fedu bude klíčové, zda naznačí možnost utažení měnových podmínek na prosincovém zasedání.

Kdyby náhodou dnes Fed zvýšil sazby bude posilování dolaru ovlivněno hlavně tím, zda se banka bude držet předchozí koncepci a bude počítat s 2 zvýšeními sazeb v letošním roce a také prognózou pro růst úrokových sazeb v příštím roce. 

Fed nám dnes nabídne i novou ekonomickou prognózu včetně růstu HDP, inflace, nezaměstnanosti a také vývoje úrokových sazeb. Tato složka prognózy bude opět v centru zájmu investorů, protože řekne, jakým tempem by měly růst úrokové sazby v letošním roce a v průběhu následujících 2 let. Když byla projekce úrokových sazeb naposledy zveřejněna před 3 měsíci, Fed v ní stále počítal s 2 zvýšeními sazeb v letošním roce, což bude v dnešní projekci s velkou pravděpodobností upraveno.

Když se podíváme na vývoj hlavního měnového páru EUR/USD, pak uvidíme jasný klesající trend v podobě nižších vrcholů vyznačených žlutě. Dále se na grafu vytvořila formace hlava-ramena. EUR/USD uzavřel pod neckline úrovní v pondělí i v úterý, čímž si otevřel prostor pro pokles. Podle technické analýzy by mělo být dnešní zasedání Fedu pro americký dolar pozitivní a přinést posílení amerického dolaru. Počítejte se zvýšenou volatilitou. 


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti