Začátek týdne zůstává klidný, dolar opět posiluje

Konec minulého týdne nabídnul trochu více vzrušení především na devizových trzích, kde otřásly trhy výsledky HDP v USA a Velké Británii. Především výsledky z Velké Británie dopadly výrazněji hůře, než jaké bylo očekávání a prohloubily ztráty na trhu GBPUSD. HDP ve Velké Británii v prvním čtvrtletí prudce zpomalil, když rostl pouze o 0,1% poté co v předchozích čtvrtletích rostl nad 0,4%, očekávání přitom bylo 0,3%. Jako hlavní důvod vidí většina politiků špatné počasí v prvních měsících letošního roku. Statistický úřad však poukázal na to, že počasí nemělo na růst HDP nijak výrazným vliv, naopak dokázaly ze špatného počasí těžit jiné sektory jako internetové obchody a energie. Neznámou tedy nadále zůstává potencionální zvýšení úrokových sazeb ve Velké Británii, které se nyní pravděpodobně ještě více vzdálilo.  Zároveň byly zveřejněny výsledky HDP v USA. Tam jsme také byly svědky jistého zpomalení, které však není zas tak zásadním jako v případě Velké Británie. Zpomalení bylo způsobeno především poklesem ve spotřebě domácností, ačkoliv rostoucí investice zmírnily celkový dopad. Spotřeba domácností je v očekávání jistého oživení v následujících čtvrtletích především kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti a rostoucích mezd. HDP v USA rostlo meziročně za první kvartál o 2,3%, což je pokles z 2,9% z předchozího čtvrtletí, ekonomové očekávali v prvním kvartále růst o 2%. Zpomalení ekonomové vnímají jako přechodné a ekonomika se chystá v květnu dosáhnout milníku, který bude znamenat druhou nejdelší expanzi v historii. Americký dolar po zveřejnění výsledků začal korigovat, do té doby své velmi razantní zisky. I přesto však uzavřel nejvýše od začátku února letošního roku.

Dnes dopoledne bylo zveřejněno několik spíše sekundárních dat, z nichž žádný neměl přímý dopad na finanční trhy. Dnes budě ještě zveřejněna data z Kanady a USA jako RMPI, osobní příjmy a výdaje nebo rozjednané prodeje domů. Opět se jedná spíše o sekundární fundamenty.

Úterý 1.5 : Vzhledem k zítřejšímu státnímu svátku je potřeba upozornit na některé důležité fundamenty, které mohou ovlivnit vaše obchodování. Také je třeba mít na mysli, že jsou zavřené banky ve většině státech v EU. Brzy ráno v 6:30 bude zasedat australská centrální banka a bude rozhodovat o sazbách. V 10:30 budou zveřejněna data výrobního PMI ve Velké Británii, které může prohloubit ještě více ztráty britské libry. V 14:30 bude zveřejněna měsíční změna HDP v Kanadě. V 16:00 je na programu výrobní PMI v USA.

Situace na ropě zůstává dlouhodobě nadále růstová, ačkoliv minulý týden se ropě příliš nevydařil a poté, co atakovala hranici 70 dolarů za barel, jí došla síla pro další růst. Aktuálně opět testuje 27,2% nejvýraznější růstové aktivity a zároveň se dostává pod krátkodobou trendovou linii.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti