Výsledky inflace z Kanady příjemně překvapily

Dnes v 14:30 byla zveřejněna nová data inflace za leden. Meziroční celková inflace rostla o 1,7%, proti konsenzu 1,4%. Jádrová meziměsíční rostla o 0,5% oproti hodnotám z minulého měsíce kdy naopak klesala o 0,5%. Rostla tedy mnohem rychleji, než se očekávalo, kdy ukazatele indikují, že cenové tlaky začínají stoupat. Spotřebitelská inflace rostla již čtvrtý měsíc a je nyní velmi blízko nejvyšší úrovně od září 2016. To vše jen odráží stabilní výkon kanadské ekonomiky v roce 2017, která v roce 2018 dále roste nad potenciálem. To trochu tlačí na kanadskou centrální banku, která zatím udržovala růst expanze a nízké úrokové sazby.

Investoři očekávají ještě minimálně dvojitý růst inflace v roce 2018. Také rostoucí mzdy v Kanadě by měly přispět k dosavadnímu růstu. Minimální mzda v Ontariu v lednu rostla o více jak 20%. To mělo také vliv například na ceny v restauracích, které měsíčně rostly o 1,9%, což byl nejrychlejší růst od roku 1991. Bank of Canada očekává dosažení 2% inflačního cíle během následujících 2 let spolu s ekonomikou pracující při její plné kapacitě.

Kanadský dolar reagoval na data inflace pozitivně a ihned po zveřejnění začal posilovat. Vzápětí však začal lehce korigovat své zisky, což by se dalo zdůvodnit silnějšími býky na americkém dolaru. Dlouhodobě lze však považovat data inflace za spíše pozitivní pro kanadský dolar a měla by podpořit jeho budoucí růst.

Graf: Vývoj kanadské inflace (zdroj: Bloomberg.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti