Výsledky inflace z Kanady příjemně překvapily

Dnes v 14:30 byla zveřejněna nová data inflace za leden. Meziroční celková inflace rostla o 1,7%, proti konsenzu 1,4%. Jádrová meziměsíční rostla o 0,5% oproti hodnotám z minulého měsíce kdy naopak klesala o 0,5%. Rostla tedy mnohem rychleji, než se očekávalo, kdy ukazatele indikují, že cenové tlaky začínají stoupat. Spotřebitelská inflace rostla již čtvrtý měsíc a je nyní velmi blízko nejvyšší úrovně od září 2016. To vše jen odráží stabilní výkon kanadské ekonomiky v roce 2017, která v roce 2018 dále roste nad potenciálem. To trochu tlačí na kanadskou centrální banku, která zatím udržovala růst expanze a nízké úrokové sazby.

Investoři očekávají ještě minimálně dvojitý růst inflace v roce 2018. Také rostoucí mzdy v Kanadě by měly přispět k dosavadnímu růstu. Minimální mzda v Ontariu v lednu rostla o více jak 20%. To mělo také vliv například na ceny v restauracích, které měsíčně rostly o 1,9%, což byl nejrychlejší růst od roku 1991. Bank of Canada očekává dosažení 2% inflačního cíle během následujících 2 let spolu s ekonomikou pracující při její plné kapacitě.

Kanadský dolar reagoval na data inflace pozitivně a ihned po zveřejnění začal posilovat. Vzápětí však začal lehce korigovat své zisky, což by se dalo zdůvodnit silnějšími býky na americkém dolaru. Dlouhodobě lze však považovat data inflace za spíše pozitivní pro kanadský dolar a měla by podpořit jeho budoucí růst.

Graf: Vývoj kanadské inflace (zdroj: Bloomberg.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti