Výborná data (inflace + průmysl) z USA a boj dolaru o přežití

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu zaznamenaly největší meziměsíční růst za tři roky, když podražil zejména benzin a nájmy, což naznačuje stabilní tvorbu inflačních tlaků, které by mohly poskytnout centrální bance (Fed) munici pro letošní zvýšení sazeb. Index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu vyskočil meziměsíčně o 0,4 procenta, nejvíce od února 2013, po slabém březnovém růstu 0,1 procenta. Meziroční inflace zrychlila na 1,1 procenta z březnových 0,9 procenta. Index CPI rostl rychleji o 0,1 procenta nad odhady ekonomů. Jádrový index spotřebitelských cen (CPI), který vylučuje volatilní ceny potravin a energie meziročně v dubnu zpomalil na 2,1 procenta z březnových 2,2 procenta.

Rovněž výsledky americké průmyslové produkce překonaly očekávání ekonomů. Produkce amerických továren v dubnu expandovala meziměsíčně o 0,7 procenta po sestupně revidovaném poklesu 0,9 procenta za březen. Ekonomové očekávali za duben zvýšení produkce pouze o 0,3 procenta po původně uváděném poklesu o 0,6 procenta za březen. V dubnu expandovala hlavně produkce továren automobilů a strojů. Čísla ukazují na zotavení zpracovatelského sektoru po jeho zpomalení v úvodu letošního roku, kdy se indexy nákupních manažerů (PMI) z výrobního sektoru propadly pod hodnotu 50 bodů, což signalizovalo recesi ve výrobním odvětví.

Vyšší inflace a silnější průmysl jsou další dobré zprávy v řadě z americké ekonomiky po pátečních výsledcích maloobchodních prodejů. Nicméně americké dolar se drží při zemi a na data zatím výrazně nereaguje. Měnový index amerického dolaru na hodinovém grafu testuje dolní hranu rostoucího černého kanálu, v němž míří k rezistenci 95,20 bodu (Fibo 38,20).

Aktuálně dochází ke konfluenci vlajkové oranžové formace a černého rostoucího kanálu. Pokud  USD zůstane v černém kanálu a udrží se nad dolní linií kanálu a následně prorazí oranžovou vlajku směrem nahoru, lze skutečně čekat testování rezistence 95,20 bodů. V opačném případě čeká dolar výprodej, což potvrdí i neschopnost jeho růstu po příznivých makroekonomických datech. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti