Výborná data (inflace + průmysl) z USA a boj dolaru o přežití

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu zaznamenaly největší meziměsíční růst za tři roky, když podražil zejména benzin a nájmy, což naznačuje stabilní tvorbu inflačních tlaků, které by mohly poskytnout centrální bance (Fed) munici pro letošní zvýšení sazeb. Index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu vyskočil meziměsíčně o 0,4 procenta, nejvíce od února 2013, po slabém březnovém růstu 0,1 procenta. Meziroční inflace zrychlila na 1,1 procenta z březnových 0,9 procenta. Index CPI rostl rychleji o 0,1 procenta nad odhady ekonomů. Jádrový index spotřebitelských cen (CPI), který vylučuje volatilní ceny potravin a energie meziročně v dubnu zpomalil na 2,1 procenta z březnových 2,2 procenta.

Rovněž výsledky americké průmyslové produkce překonaly očekávání ekonomů. Produkce amerických továren v dubnu expandovala meziměsíčně o 0,7 procenta po sestupně revidovaném poklesu 0,9 procenta za březen. Ekonomové očekávali za duben zvýšení produkce pouze o 0,3 procenta po původně uváděném poklesu o 0,6 procenta za březen. V dubnu expandovala hlavně produkce továren automobilů a strojů. Čísla ukazují na zotavení zpracovatelského sektoru po jeho zpomalení v úvodu letošního roku, kdy se indexy nákupních manažerů (PMI) z výrobního sektoru propadly pod hodnotu 50 bodů, což signalizovalo recesi ve výrobním odvětví.

Vyšší inflace a silnější průmysl jsou další dobré zprávy v řadě z americké ekonomiky po pátečních výsledcích maloobchodních prodejů. Nicméně americké dolar se drží při zemi a na data zatím výrazně nereaguje. Měnový index amerického dolaru na hodinovém grafu testuje dolní hranu rostoucího černého kanálu, v němž míří k rezistenci 95,20 bodu (Fibo 38,20).

Aktuálně dochází ke konfluenci vlajkové oranžové formace a černého rostoucího kanálu. Pokud  USD zůstane v černém kanálu a udrží se nad dolní linií kanálu a následně prorazí oranžovou vlajku směrem nahoru, lze skutečně čekat testování rezistence 95,20 bodů. V opačném případě čeká dolar výprodej, což potvrdí i neschopnost jeho růstu po příznivých makroekonomických datech. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti