Výborná data (inflace + průmysl) z USA a boj dolaru o přežití

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu zaznamenaly největší meziměsíční růst za tři roky, když podražil zejména benzin a nájmy, což naznačuje stabilní tvorbu inflačních tlaků, které by mohly poskytnout centrální bance (Fed) munici pro letošní zvýšení sazeb. Index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu vyskočil meziměsíčně o 0,4 procenta, nejvíce od února 2013, po slabém březnovém růstu 0,1 procenta. Meziroční inflace zrychlila na 1,1 procenta z březnových 0,9 procenta. Index CPI rostl rychleji o 0,1 procenta nad odhady ekonomů. Jádrový index spotřebitelských cen (CPI), který vylučuje volatilní ceny potravin a energie meziročně v dubnu zpomalil na 2,1 procenta z březnových 2,2 procenta.

Rovněž výsledky americké průmyslové produkce překonaly očekávání ekonomů. Produkce amerických továren v dubnu expandovala meziměsíčně o 0,7 procenta po sestupně revidovaném poklesu 0,9 procenta za březen. Ekonomové očekávali za duben zvýšení produkce pouze o 0,3 procenta po původně uváděném poklesu o 0,6 procenta za březen. V dubnu expandovala hlavně produkce továren automobilů a strojů. Čísla ukazují na zotavení zpracovatelského sektoru po jeho zpomalení v úvodu letošního roku, kdy se indexy nákupních manažerů (PMI) z výrobního sektoru propadly pod hodnotu 50 bodů, což signalizovalo recesi ve výrobním odvětví.

Vyšší inflace a silnější průmysl jsou další dobré zprávy v řadě z americké ekonomiky po pátečních výsledcích maloobchodních prodejů. Nicméně americké dolar se drží při zemi a na data zatím výrazně nereaguje. Měnový index amerického dolaru na hodinovém grafu testuje dolní hranu rostoucího černého kanálu, v němž míří k rezistenci 95,20 bodu (Fibo 38,20).

Aktuálně dochází ke konfluenci vlajkové oranžové formace a černého rostoucího kanálu. Pokud  USD zůstane v černém kanálu a udrží se nad dolní linií kanálu a následně prorazí oranžovou vlajku směrem nahoru, lze skutečně čekat testování rezistence 95,20 bodů. V opačném případě čeká dolar výprodej, což potvrdí i neschopnost jeho růstu po příznivých makroekonomických datech. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst