„Volfefe index“, index který měří dopad tweetů amerického prezidenta na finanční trhy

Americká banka JPMorgan vytvořila nedávno „index Volfefe“, který je kombinací slov volatilita a Trumpovo nechvalně známého tweetu „covfefe“. Donald Trump tímto slovem zaměnil v pozdně večerním tweetu anglické slovo „coverage“ a tweet se následně stál virálním. JPMorgan není jediná banka, která si uvědomuje sílu tweetů americké prezidenta, Bank of America nedávno oznámila svým klientům, že akciový trh má tendenci se propadat ve dnech, kdy americký prezident hodně tweetuje.

Dopad tweetů americké prezidenta na finanční trhy řeší investoři po celém světě již od jeho nástupu do funkce. Fenomén, na který jsme nebyli zvyklí, je nyní součástí dennodenního stresu obchodníků a jeho nepředvídatelnost je obrovská. Většina Trumpova tweetů se v začátcích jeho funkce týkala především politiky, která neměla přímý dopad na vývoj finančních trhů.

Stále častěji se však prezident vyjadřoval k citlivějším tématům od obchodních válek až k produkční politice ropného kartelu OPEC. Nešetří ani svými útoky n monetární politiku FEDu a jeho guvernéra Jerome Powella. Některé z jeho tweetů způsobily tak velkou volatilitu, že banky museli zpozornit a Trumpovo tweetům se nyní na Wall Street věnuje čím dál větší pozornost.

Analytici se při sestavování indexu podívali na počet Trumpovo tweetů, kterých bylo od jeho inaugurace na jeho účtu přes 10 000. Jeho aktivita se výrazně zvýšila na konci roku 2018, kdy se vyjadřoval k propadu na akciových trzích nebo ropě. Důležitý byl také čas, kdy Trump tweetoval. Analytici zjistili, že v časovém okně od 12:00 do 14:00 (EST) existuje největší pravděpodobnost, že některý z důležitých tweetů zasáhne finanční trhy. Zároveň zjistili, že tweety ve 3 ráno (EST) jsou běžnější, než tweety ve 3 odpoledne a prezident se většinou odmlčí mezi 5 až 10 hodinou ranní. Klíčoá slova v angličtině jsou: "China", "billion", "products", "Democrats", "great", "dollars", "tariffs" a "trade".

Upozornění: Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

 


Nejnovější analýzy