Volby v Nizozemsku nakoply euro

Včerejší parlamentní volby v Nizozemsku dopadly ve prospěch eura. Vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která získala 33 křesel v 150členném parlamentu. Nicméně proti předchozím volbám, v nichž získal až 41 křesel, letos ztratil. Hned na druhém místě skončila nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse s 20 křesly. Naštěstí se nenaplnily výsledky průzkumů, které ještě na začátku letošního roku naznačovaly Wildersovo vítězství. Wilders chtěl zavřít všechny mešity a zakázat Korán, vystoupit z Evropské unie i z eurozóny. Volby potvrdily, že Wilders si drží svojí stálou voličskou základnu, ale nedaří se mu získat nové příznivce. Na třetím místě skončila Křesťanskodemokratická výzva (CDA) a čtvrtou příčku obsadili Demokraté, obě politické strany získaly po 19 křeslech.

Socialistická strana (SP) a Zelená levice (GL) mají shodně 14 poslanců. Zatímco SP si oproti minulým volbám o jedno křeslo pohoršila, ekologická strana se ziskem 10 nových poslanců zaznamenala mimořádný úspěch. Obě strany se považují za proevropské. Strana práce (PvdA) se řadí mezi nejvíce poražené. Dosud měla 38 křesel a nově musí kalkulovat jenom s 9. Do parlamentu se dostalo ještě šest dalších stran, které získaly od dvou do pěti křesel.

O parlamentní volby byl v Nizozemí velký zájem a účast překonala volby z roku 2012, kdy hlasovalo 77 procent voličů. Zatím se odhaduje, že letos se jich zúčastnilo 80 – 81 procent. Pro Evropu a euro jde o velmi pozitivní zprávy. Volby ukázaly, že Nizozemci odmítli populismus a krajně pravicové politické uspořádaní. Referendum o setrvání země z Evropské unie je podle všeho vyloučeno. Dávají investorům naději, že i Francie by se mohla podobně vyjádřit. Euro reaguje na výsledky voleb růstem a nedokáže ho zastavit ani včerejší zvýšení úrokových sazeb v USA. Lze se domnívat, že pokud Francie odmítne populisty, začne ECB uvažovat a zvýšení úrokových sazeb, o čemž se začalo spekulovat předchozí týden.

Na 4hodinovém grafu vidíme postupné naplňování formace dvojitého dna, která by podle pravidel technické analýzy měla dosáhnout až na cenu 1,07586. Z tohoto důvodu je možné, že euro ještě mírně posílí. Nicméně u této úrovně očekáváme zastavení růstu, což indikuje i medvědí divergence s oscilátorem MACD a korekci alespoň k rostoucí trendové linii.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy