Víkendový summit G7 nechává trhy klidné

Konec minulého týdne proběhl v poměrně klidném tempu, kdy se uklidnila opět nervozita na finančních trzích a VIX klesl zpět pod 13 bodů. Akciové indexy v USA si došly pro poměrně razantní zisky poté, co je podpořil pozitivní vývoj akciových titulů jako Facebook, Netflix nebo Amazon, které si došly pro historická maxima. V Evropě byla situace troch horší, ačkoliv se akciové indexy poměrně držely i přes negativní fundamenty z Německa a Francie. Tam výrazně klesla průmyslová výroba potvrzující zhoršující se fundament v Evropě. Zareagovala na něj i evropská měna, která zkorigovala své zisky ze začátku týdne poté, co byly zveřejněny zprávy ohledně možného začátku komunikace ukončení kvantitativního uvolňování na zasedání ECB, které se koná ve čtvrtek. O víkendu se konal v Kanadě summit lídrů G7, kde měly být hlavním tématem obchodní války a cla na ocel a hliník, které nedávno vešly v platnost. Ostatní lídři se snažili Trumpa přesvědčit, aby opustit od cel a protekcionismu, Trump však zůstal neústupný a řekl, že udělá cokoliv, aby chránil americké výrobce, se kterými bylo podle něj zacházeno nespravedlivě. Trump poté, co opustil summit dříve, jelikož musel odletět na plánovaný summit s Kim Čong-unem, odvolal svou podporu od závěrečného komuniké, protože se mu nelíbily prohlášení kanadského premiéra Justina Trudeaua, které označil za falešné. Země G7 v komuniké konstatují, že budou usilovat o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Dále chtějí bojovat proti protekcionismu a zmodernizovat Světovou obchodní organizaci (WTO). Prohlášení také zdůrazňuje, že je důležité vyhnout se přebytkům v sektorech, jako je výroba hliníku. Summit G7 tak skončil fiaskem, navzdory snaze urovnat obchodní spory. Finanční trhy na summit nijak výrazně nereagovaly, japonský jen však začal dnes dopoledne výrazně oslabovat. EU vydala po skočení summitu prohlášení, že přichystá protiopatření zavedená cla na ocel a hliník, což označil Trump za špatný krok.

Dnes v 10:30 byla zveřejněna průmyslová produkce v Británii. Ta potvrdila postupný zhoršující se fundament v Evropě, když za duben vykázala pokles o 1,4%, ačkoliv se očekával růst o 0,3%. Horší výsledky ihned dostaly pod tlak britskou libru a také evropskou měnu. Žádné další fundamenty dnes na programu nejsou.

Na měnovém páru se utvořila formace symetrického trojúhelníku, což by mohlo nastartovat při potenciálním proražení trendový pohyb. Ten by investoři na kanadském dolaru určitě přivítali, jelikož USDCAD hledá směr již několik týdnů a v podstatě pouze konsoliduje mezi úrovněmi 1,27 a 1,30.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst