Víkendový summit G7 nechává trhy klidné

Konec minulého týdne proběhl v poměrně klidném tempu, kdy se uklidnila opět nervozita na finančních trzích a VIX klesl zpět pod 13 bodů. Akciové indexy v USA si došly pro poměrně razantní zisky poté, co je podpořil pozitivní vývoj akciových titulů jako Facebook, Netflix nebo Amazon, které si došly pro historická maxima. V Evropě byla situace troch horší, ačkoliv se akciové indexy poměrně držely i přes negativní fundamenty z Německa a Francie. Tam výrazně klesla průmyslová výroba potvrzující zhoršující se fundament v Evropě. Zareagovala na něj i evropská měna, která zkorigovala své zisky ze začátku týdne poté, co byly zveřejněny zprávy ohledně možného začátku komunikace ukončení kvantitativního uvolňování na zasedání ECB, které se koná ve čtvrtek. O víkendu se konal v Kanadě summit lídrů G7, kde měly být hlavním tématem obchodní války a cla na ocel a hliník, které nedávno vešly v platnost. Ostatní lídři se snažili Trumpa přesvědčit, aby opustit od cel a protekcionismu, Trump však zůstal neústupný a řekl, že udělá cokoliv, aby chránil americké výrobce, se kterými bylo podle něj zacházeno nespravedlivě. Trump poté, co opustil summit dříve, jelikož musel odletět na plánovaný summit s Kim Čong-unem, odvolal svou podporu od závěrečného komuniké, protože se mu nelíbily prohlášení kanadského premiéra Justina Trudeaua, které označil za falešné. Země G7 v komuniké konstatují, že budou usilovat o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Dále chtějí bojovat proti protekcionismu a zmodernizovat Světovou obchodní organizaci (WTO). Prohlášení také zdůrazňuje, že je důležité vyhnout se přebytkům v sektorech, jako je výroba hliníku. Summit G7 tak skončil fiaskem, navzdory snaze urovnat obchodní spory. Finanční trhy na summit nijak výrazně nereagovaly, japonský jen však začal dnes dopoledne výrazně oslabovat. EU vydala po skočení summitu prohlášení, že přichystá protiopatření zavedená cla na ocel a hliník, což označil Trump za špatný krok.

Dnes v 10:30 byla zveřejněna průmyslová produkce v Británii. Ta potvrdila postupný zhoršující se fundament v Evropě, když za duben vykázala pokles o 1,4%, ačkoliv se očekával růst o 0,3%. Horší výsledky ihned dostaly pod tlak britskou libru a také evropskou měnu. Žádné další fundamenty dnes na programu nejsou.

Na měnovém páru se utvořila formace symetrického trojúhelníku, což by mohlo nastartovat při potenciálním proražení trendový pohyb. Ten by investoři na kanadském dolaru určitě přivítali, jelikož USDCAD hledá směr již několik týdnů a v podstatě pouze konsoliduje mezi úrovněmi 1,27 a 1,30.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst