Většina trhů je začátkem nového týdne nervozní

Trhy zatím během pondělního rána vyspávají víkendovou kocovinu a jsou téměř bez volatility. Zároveň se čeká na otevření trhů v USA, které by měly indikovat, jakým směrem se budou dále chystat akciové trhy. Ty si minulý týden prošli masivním výprodejem, a když už to vypadalo, že je korekce u konce, býci se chytili do býčí pasti a korekce pokračovala. Nejvýrazněji posiloval během minulého týdne americký dolar a japonský jen. Americký dolar se dostal z dlouhodobého klesajícího trendu a navazuje na pozitivní fundamenty posílením. Na pozitivní situaci na americkém dolaru reagovaly i ostatní trhy. Komodity si i přes rostoucí averzi k riziku prošli korekcí, stejně tak komoditní měnové páry. Ropa odmítla ještě koncem páteční seance cenu 58 dolarů za barel a nadále spíše čeká na zklidnění na akciových trzích, aby mohla navázat na své předchozí zisky. Během páteční seance jsme byly také svědky výsledků z kanadského trhu práce, ty nepříjemně překvapily, když zaměstnanost klesla o 88 tis. pracovních míst a míra nezaměstnanosti rostla na 5,9%.

Během dnešní seance jsme bez zajímavých makroekonomických zpráv a investoři budou sledovat, jak se vyvine situace na akciovém trhu.

Britská libra i přes pozitivní zprávy ze zasedání Bank of England skončila týden v červených číslech. Během páteční seance ještě více oslabila, když vyjednávač za EU Michel Barnier prohlásil, že přechodné období se konat nebude, pokud budou přetrvávat neshody s Velkou Británií. Trh GBPUSD se tedy nadále drží v klesajícím trendu, kde dávají i vzhledem k většímu výprodeji během páteční seance větší smysl shortové obchody.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.02.2018

11:02

Během páteční seance jsme nebyli svědky žádného výraznějšího vzrušení v podobě zajímavějších fundamentů. Akciové trhy si ve většina případů udržely své pozice, případně přibraly další zisky. Ty přechází po korekci do klidnější fáze, kdy lze očekávat menší nárůst a spíše pohyb do strany. Zda je korekce u konce, nebo přijde další výprodej, bylo již řečeno mnoho.
Chci číst

16.02.2018

16:07

Ropa s největší pravděpodobností uzavře týden v zelených číslech. Už to vypadalo, že ropa po minulém týdnu, kdy dosáhla americká těžba rekordních maxim, bude nadále oslabovat. Nervozity na akciových trzích využil i americký dolar, který také částečně pomohl korekci i na ropě.

Podrobnosti

16.02.2018

10:49

Včerejší seance se nesla v duchu malých objemů a úzkých cenových rozpětí. Většina měnových párů proti americkému dolaru však dokázala sbírat zisky, zatímco dolar nadále slábl. To stejné platí i o akciových trzích, které uzavřely další seanci v zelených číslech. Index volatility VIX zatím stále klesá a s ním i nervozita na trzích, aktuálně se pohybuje kolem 17 bodů.

Podrobnosti