Většina trhů je začátkem nového týdne nervozní

Trhy zatím během pondělního rána vyspávají víkendovou kocovinu a jsou téměř bez volatility. Zároveň se čeká na otevření trhů v USA, které by měly indikovat, jakým směrem se budou dále chystat akciové trhy. Ty si minulý týden prošli masivním výprodejem, a když už to vypadalo, že je korekce u konce, býci se chytili do býčí pasti a korekce pokračovala. Nejvýrazněji posiloval během minulého týdne americký dolar a japonský jen. Americký dolar se dostal z dlouhodobého klesajícího trendu a navazuje na pozitivní fundamenty posílením. Na pozitivní situaci na americkém dolaru reagovaly i ostatní trhy. Komodity si i přes rostoucí averzi k riziku prošli korekcí, stejně tak komoditní měnové páry. Ropa odmítla ještě koncem páteční seance cenu 58 dolarů za barel a nadále spíše čeká na zklidnění na akciových trzích, aby mohla navázat na své předchozí zisky. Během páteční seance jsme byly také svědky výsledků z kanadského trhu práce, ty nepříjemně překvapily, když zaměstnanost klesla o 88 tis. pracovních míst a míra nezaměstnanosti rostla na 5,9%.

Během dnešní seance jsme bez zajímavých makroekonomických zpráv a investoři budou sledovat, jak se vyvine situace na akciovém trhu.

Britská libra i přes pozitivní zprávy ze zasedání Bank of England skončila týden v červených číslech. Během páteční seance ještě více oslabila, když vyjednávač za EU Michel Barnier prohlásil, že přechodné období se konat nebude, pokud budou přetrvávat neshody s Velkou Británií. Trh GBPUSD se tedy nadále drží v klesajícím trendu, kde dávají i vzhledem k většímu výprodeji během páteční seance větší smysl shortové obchody.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti