V USA začala výsledková sezóna, sterling v rukou Mayové, analýza USD/JPY

Společnost Alcoa včera odstartovala americkou výsledkovou sezonu za třetí kvartál v neuspokojivém duchu. Výrobce hliníku vykázal tržby i zisk pod odhady trhu. Alcoa včera oslabila o 11 procent. Akciové trhy ve Spojených státech zřejmě čeká volatilní období, když výsledková sezona obrátí pozornost na ohodnocení akcií a investorům na klidu nepřidá souboj o Bílý dům ani vyhlídky na možné zvýšení úrokových sazeb Fedu do konce roku. Prezidentské volby se konají 8. listopadu. Index Dow Jones v úterý klesl o 1,1 procenta na 18 128,66 bodu, index S&P 500 ztratil 1,2 procenta na 2 136,73 a technologický Nasdaq se propadl o 1,5 procenta na 5 246,79 bodu.

Podle průzkumu společnosti Reuters, Wall Street v průměru očekává, že společnosti zařazené v indexu S&P 500 v průměru vykážou za třetí kvartál meziroční pokles zisku o 0,7 procenta. To znamená, že investoři ani toto čtvrtletí nemají od amerických akciových společností vysoká očekávání. 

Dolarový index v úterý vyskočil na 11týdenní maximum s tím, jak investoři podle trhu úrokových futures vidí až 80procentní pravděpodobnost, že Fed v prosinci zvýší sazby. Sázky na růst úrokových sazeb v prosinci od pátku kontinuálně rostou z 65 na 80 procent, což je důvodem sílícího dolaru. Ve prospěch amerického dolaru rovněž mluví stoupající výnosy z amerických státních dluhopisů.

Ceny ropy v úterý ustupovaly, když v pondělí dosáhly ročního maxima. Investoři si kladou otázku, zda dohoda o omezení těžby postačí k tomu, aby trh do příštího roku nalezl rovnováhu. Ropa WTI se zastavila u rezistence 51,60 USD za barel.

Britská libra je v zajetí premiérky Theresy Mayové a jejích výroků o brexitu. Její prvotní slova o tvrdém brexitu srazila předchozí týden libru do kolen, včera vyšly na povrch spekulace, že by aktivace článku 50 mohla být podmíněna hlasováním v parlamentu, na což reagovala libra růstem. Dnes však mluvčí Theresy Mayové uvedl, že hlasování v parlamentu o brexitu nebude.

Měnový pár USD/JPY stoupl díky sílícímu americkému dolaru k rezistenci 104,08. Překonání této rezistence je zásadní k nastavení býčího trendu. Medvědí divergence s oscilátorem MACD naznačuje, že by rezistence mohla zastavit růst USD/JPY. A býci si budou muset ještě chvíli počkat. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy