V Singapuru se dnes ráno psala historie, dnes americká inflace

Včerejší seance přinesla na finanční trhy uklidnění, na což reagoval japonský jen, který na páru s americkým dolarem včera ztrácel. K ještě větší redukci napětí pomohl i dne brzy ráno konající se summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a lídra KLDR Kin Čong-una. Historie se psala v Singapuru a jednalo se o první krůček, který by mohl vést k úplné denuklearizaci KLDR a míru na Korejském poloostrově a zároveň mezi KLDR a USA. Podrobnosti jednání nejsou zatím známy, stejně tak není znám obsah dokumentu, který oba dva vůdci na závěr summitu podepsali. Podle CNN se mělo jednat o dokument, kterým se Kim zavázal k úplné denuklearizaci a Trump k poskytnutí bezpečnostních záruk KLDR. Na pozitivně se vyvíjející summit reagovaly pozitivně především akcie, nebo také americký dolar, který otevřel výše, ale dnes dopoledne své zisky ztrácí, na což dokázaly reagovat ostatní měny lehkým zpevněním. Během včerejší seance dokázala zpevnit odpoledne také ropa, která se dostala nad 66 dolarů za barel. Světové trhy, mezi které patří i trh s ropou si drží své růstové tempo i během začátku dnešní seance. Nicméně produkční škrty ze strany OPEC a Ruska se možná chýlí ke konci s aktuálně rostoucí produkcí v Rusku, USA a Saudské Arábii. Ruská produkce začátkem června dokonce rostla z méně jak 11 mb/d na 11,1 mb/d. V USA se produkce dostala nad rekordní úrovně 10,8 mb/d. V Saudské Arábii rostla produkce ropy jen lehce a to z 9,9 nad 10 mb/d. Fundament na ropě se tedy může rapidně horšit, což hovoří spíše pro následný pokles ceny ropy v následujících měsících, kterou bude držet solidní poptávka. Oficiální informace ohledně prodloužení produkčních škrtů, nebo zvýšení produkce za účelem vykrytí výpadku z Iránu a Venezuely budou známy po zasedání OPEC ve Vídni 22. června. Z včerejších fundamentů neměly žádné výraznější dopad na vývoj finančních trhů, což může způsobit i během dnešní seance sníženou volatilitu, jelikož investoři vyčkávají na odpolední data inflace z USA, nebo středeční zasedání FEDu.

Dnes v 10:30 budou zveřejněna data z trhu práce v Británii, kde bude zásadní především růst mezd. V 11:00 je na programu německý ZEW index. V 14:30 budou investoři vyčkávat zveřejnění americké inflace.

Formaci symetrické trojúhelníku lze aktuálně sledovat na měnovém páru EURUSD. Ten však bude vyčkávat na dnešní data americké inflace, které napoví více ohledně vývoje na tomto měnovém páru, zároveň čeká americký dolar zítřejší zasedání FEDu, nebo čtvrteční zasedání ECB. O volatilitu na tomto měnovém páru by tedy neměla být nouze. Dnes dopoledne zatím dolar ztrácí do odpoledního zveřejnění inflace lze počítat spíše s růstovou aktivitou.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti