Uvidíme ropu WTI na 80 dolarech?

Z fundamentálního hlediska je vše nastavené pro to, aby ropa doopravdy otestovala úroveň 80 dolarů za barel, což by pro ni znamenalo další milník. Není to ani moc dlouho, kdy ropa testovala úroveň 76,88 dolarů za barel, což je zatím nejvyšší hodnota od roku 2014. Ropa nakonec uzavře další týdne v zisku a to, že nebude tak výrazný způsobil pouze negativní sentiment na finančních trzích během čtvrteční seance, kdy nervozita investorů mírně stoupla. Dnes ropa přešlapuje na místě a vzhledem k tomu, že nejsou na programu žádná nová data, pravděpodobně tak bude vypadat i zbytek páteční seance.

Právě již několikrát zmiňované americké sankce na iránský obchod s ropou, pokračující výpadky venezuelské produkce a rozhodnutí OPECu nenavyšovat produkci by mělo být dostačujícím stimulem pro ropu, aby se pokusila otestovat vyšší úrovně. Poslední data z Číny však nejsou tolik přesvědčivá, protože Čína v září přestala nakupovat americkou ropu a jelikož je jedním z největších dovozců iránské ropy, lze očekávat, že bude ignorovat americké sankce a bude pokračovat v nákupech íránské ropy pravděpodobně pomocí barterového obchodu. Tento krok se zdá být jedním z několika kroků, ke kterým se uchyluje Čína v rámci obchodních válek s USA, může ovšem ovlivnit také trh s ropou.

Z technického hlediska je také vše nastaveno, aby ropa rostla k úrovni 80 dolarů za barel. Především to lze vidět z reakce kupců včera a dnes. Konkrétně ze dvou pinbarů, které silně odmítly nižší ceny, což hovoří o velkém apetitu býků, kteří na trhu s ropou stále přetrvávají. Svou aktivitu by mohli potvrdit i příští týden, růst ropy je ovšem už tak výrazný a lze také očekávat korekci.

Graf: Intradenní vývoj ropy WTI 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti