Uvidíme ropu WTI na 80 dolarech?

Z fundamentálního hlediska je vše nastavené pro to, aby ropa doopravdy otestovala úroveň 80 dolarů za barel, což by pro ni znamenalo další milník. Není to ani moc dlouho, kdy ropa testovala úroveň 76,88 dolarů za barel, což je zatím nejvyšší hodnota od roku 2014. Ropa nakonec uzavře další týdne v zisku a to, že nebude tak výrazný způsobil pouze negativní sentiment na finančních trzích během čtvrteční seance, kdy nervozita investorů mírně stoupla. Dnes ropa přešlapuje na místě a vzhledem k tomu, že nejsou na programu žádná nová data, pravděpodobně tak bude vypadat i zbytek páteční seance.

Právě již několikrát zmiňované americké sankce na iránský obchod s ropou, pokračující výpadky venezuelské produkce a rozhodnutí OPECu nenavyšovat produkci by mělo být dostačujícím stimulem pro ropu, aby se pokusila otestovat vyšší úrovně. Poslední data z Číny však nejsou tolik přesvědčivá, protože Čína v září přestala nakupovat americkou ropu a jelikož je jedním z největších dovozců iránské ropy, lze očekávat, že bude ignorovat americké sankce a bude pokračovat v nákupech íránské ropy pravděpodobně pomocí barterového obchodu. Tento krok se zdá být jedním z několika kroků, ke kterým se uchyluje Čína v rámci obchodních válek s USA, může ovšem ovlivnit také trh s ropou.

Z technického hlediska je také vše nastaveno, aby ropa rostla k úrovni 80 dolarů za barel. Především to lze vidět z reakce kupců včera a dnes. Konkrétně ze dvou pinbarů, které silně odmítly nižší ceny, což hovoří o velkém apetitu býků, kteří na trhu s ropou stále přetrvávají. Svou aktivitu by mohli potvrdit i příští týden, růst ropy je ovšem už tak výrazný a lze také očekávat korekci.

Graf: Intradenní vývoj ropy WTI 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti