USA uvalí další cla na čínské dovozy

Pod další prodejní tlak se včera dostaly akciové indexy, nicméně pro změnu vinou výroku amerického prezidenta o uvalení další 10% cel na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. dolarů. Rovněž ztrácel australský dolar nebo ropa.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer pronesl, že americká administrativa 1. září uvalí 10% cla na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. dolarů. To je navýšení k původním 25% clům na zboží v hodnotě 250 mld. dolarů, na které Peking reagoval vlastním protiopatřením. Spojené státy jsou s Čínou v obchodním sporu od poloviny roku 2018, který je jednou z hlavních příčin aktuálně oslabeného podnikatelského sentimentu a podnikatelské důvěry. Obě země již přistoupily k odlišným stimulům pro podporu růstu domácí ekonomiky, ať už v případě USA snižování úrokových sazeb, nebo snižování daní v Číně.

Na zprávu reagovaly negativně především riziková aktiva v čele s akciovými indexy. Ty tak po středečním zasedání FEDu ztrácely již druhý den v řadě. Stranou jde výsledková sezona a další makroekonomická data, mezi která se dnes přidá zveřejnění dat z amerického trhu práce.

Na devizových trzích má za sebou nejúspěšnější seanci od začátku roku japonský jen, který využil rostoucí averze k riziku a zpevnil na všech měnových párech. Naopak se příliš nedařilo rizikovějším měnám napojeným na čínskou ekonomiku jako australský nebo novozélandský dolar. Propad na britské libře se prozatím podařilo stabilizovat, fundamentální pohled na měnu však zůstává beze změny.

Na komoditním trhu výrazně ztrácela ropa kvůli obavám z možného zpomalení růstu poptávky po ropě. Ropa WTI se tak vrátila zpět pod 55 dolarů za barel. Ztrátovou seanci má za sebou také palladium.

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.12.2019

07:05

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Chci číst

13.12.2019

10:57

USA a Čína chtějí uzavřít obchodní dohodu. Schyluje se k podepsání první fáze.

 

Podrobnosti

13.12.2019

09:29

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti