USA má dočasně uzavřenou vládu

Konec minulého týdne proběhl celkem v klidu a nic na tom nezměnil ani velmi malý počet makroekonomických dat, který páteční seance nabídla. V noci z pátka na sobotu byly v USA nuceni dočasně uzavřít vládu, vzhledem k tomu, že se republikáni nedokázali s demokraty domluvit na schválení rozpočtového provizoria. Americký dolar v reakci na uzavírku reagoval dnes ráno lehkým oslabením. Jedná se spíše o politickou „show“, protože republikáni ani demokraté si nemohou dovolit přešlapovat dlouho na místě. Uzavírka se protáhla i do začátku nového týdne, na trhy by to však nemělo mít zásadní vliv. Většina akciových trhů navázala na dosavadní posílení z minulého týdne. Ropa nabídla očekávánou korekci a drží se zatím v konsolidačním pásmu, kde se jedná o celkem logickou reakci trhů na dosavadní razantní posílení podpořené silnými fundamentálními zprávami. Celkově začátek pondělní seance probíhá v klidu a ani neočekáváme dnes žádné důležité fundamenty, které by měly změnit dosavadní sentiment.

Německý akciový index DAX v reakci na očekávanou uzavírku vlády v USA a v očekávání nových podnikových výnosů posílil v pátek až nad 13 400 eur. Dnes ráno začal lehce ztrácet, ale již je na dosah dosavadního high konsolidačního pásma, které začalo začátkem listopadu minulého roku. DAX bude však potřebovat pro překonání dosavadního high větší impuls, než pouhý technický pohyb. Může mu pomoct i možné oslabení eura, které může nastat po čtvrteční tiskové konferenci ECB, to jsou však pouhé spekulace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.02.2018

11:02

Během páteční seance jsme nebyli svědky žádného výraznějšího vzrušení v podobě zajímavějších fundamentů. Akciové trhy si ve většina případů udržely své pozice, případně přibraly další zisky. Ty přechází po korekci do klidnější fáze, kdy lze očekávat menší nárůst a spíše pohyb do strany. Zda je korekce u konce, nebo přijde další výprodej, bylo již řečeno mnoho.
Chci číst

16.02.2018

16:07

Ropa s největší pravděpodobností uzavře týden v zelených číslech. Už to vypadalo, že ropa po minulém týdnu, kdy dosáhla americká těžba rekordních maxim, bude nadále oslabovat. Nervozity na akciových trzích využil i americký dolar, který také částečně pomohl korekci i na ropě.

Podrobnosti

16.02.2018

10:49

Včerejší seance se nesla v duchu malých objemů a úzkých cenových rozpětí. Většina měnových párů proti americkému dolaru však dokázala sbírat zisky, zatímco dolar nadále slábl. To stejné platí i o akciových trzích, které uzavřely další seanci v zelených číslech. Index volatility VIX zatím stále klesá a s ním i nervozita na trzích, aktuálně se pohybuje kolem 17 bodů.

Podrobnosti