USA má dočasně uzavřenou vládu

Konec minulého týdne proběhl celkem v klidu a nic na tom nezměnil ani velmi malý počet makroekonomických dat, který páteční seance nabídla. V noci z pátka na sobotu byly v USA nuceni dočasně uzavřít vládu, vzhledem k tomu, že se republikáni nedokázali s demokraty domluvit na schválení rozpočtového provizoria. Americký dolar v reakci na uzavírku reagoval dnes ráno lehkým oslabením. Jedná se spíše o politickou „show“, protože republikáni ani demokraté si nemohou dovolit přešlapovat dlouho na místě. Uzavírka se protáhla i do začátku nového týdne, na trhy by to však nemělo mít zásadní vliv. Většina akciových trhů navázala na dosavadní posílení z minulého týdne. Ropa nabídla očekávánou korekci a drží se zatím v konsolidačním pásmu, kde se jedná o celkem logickou reakci trhů na dosavadní razantní posílení podpořené silnými fundamentálními zprávami. Celkově začátek pondělní seance probíhá v klidu a ani neočekáváme dnes žádné důležité fundamenty, které by měly změnit dosavadní sentiment.

Německý akciový index DAX v reakci na očekávanou uzavírku vlády v USA a v očekávání nových podnikových výnosů posílil v pátek až nad 13 400 eur. Dnes ráno začal lehce ztrácet, ale již je na dosah dosavadního high konsolidačního pásma, které začalo začátkem listopadu minulého roku. DAX bude však potřebovat pro překonání dosavadního high větší impuls, než pouhý technický pohyb. Může mu pomoct i možné oslabení eura, které může nastat po čtvrteční tiskové konferenci ECB, to jsou však pouhé spekulace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti