USA má dočasně uzavřenou vládu

Konec minulého týdne proběhl celkem v klidu a nic na tom nezměnil ani velmi malý počet makroekonomických dat, který páteční seance nabídla. V noci z pátka na sobotu byly v USA nuceni dočasně uzavřít vládu, vzhledem k tomu, že se republikáni nedokázali s demokraty domluvit na schválení rozpočtového provizoria. Americký dolar v reakci na uzavírku reagoval dnes ráno lehkým oslabením. Jedná se spíše o politickou „show“, protože republikáni ani demokraté si nemohou dovolit přešlapovat dlouho na místě. Uzavírka se protáhla i do začátku nového týdne, na trhy by to však nemělo mít zásadní vliv. Většina akciových trhů navázala na dosavadní posílení z minulého týdne. Ropa nabídla očekávánou korekci a drží se zatím v konsolidačním pásmu, kde se jedná o celkem logickou reakci trhů na dosavadní razantní posílení podpořené silnými fundamentálními zprávami. Celkově začátek pondělní seance probíhá v klidu a ani neočekáváme dnes žádné důležité fundamenty, které by měly změnit dosavadní sentiment.

Německý akciový index DAX v reakci na očekávanou uzavírku vlády v USA a v očekávání nových podnikových výnosů posílil v pátek až nad 13 400 eur. Dnes ráno začal lehce ztrácet, ale již je na dosah dosavadního high konsolidačního pásma, které začalo začátkem listopadu minulého roku. DAX bude však potřebovat pro překonání dosavadního high větší impuls, než pouhý technický pohyb. Může mu pomoct i možné oslabení eura, které může nastat po čtvrteční tiskové konferenci ECB, to jsou však pouhé spekulace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst