Typologie tradera 4. část: fundamentální obchodník

Průvodce typologie tradera 4. část: fundamentální obchodník

Fundamentální obchodníci jsou typicky velice metodičtí a disponují velmi dobrou znalostí konkrétního aktiva. Jejich fundamentální analýza vyžaduje dlouhodobé porozumění cenám a vstupům, které lze následně aplikovat na krátkodobé události.

Fundamentální obchodování je velmi odlišné od technického a je dobré se podívat na rozdíl mezi oběma styly obchodování. Dalo by se říci, že jsou na zcela protilehlých stranách.

Soustředí se na potenciál významného pohybu cen směrem k nebo od rovnováhy způsobené změnou základní nabídky nebo poptávky. Často svůj obchodní instrument znají velice do hloubky. Pravidelně sledují informace a zprávy, které se ho týkají, a které mohou ovlivnit jeho další vývoj.

Např. obchodníci kávy sledují produkci v zemích, kde se plody kávovníků pěstují (Brazílie, Vietnam, Indonésie) a všímají si např. i toho, zda nedošlo vlivem nepříznivého počasí k úbytku produkce této suroviny, a tedy i k možnému navýšení budoucí ceny.

Chcete-li se dozvědět více o obchodních strategiích, stáhněte si zdarma unikátní interaktivní knihu6 jedinečných obchodních přístupů“, která poodkrývá léty prověřené metody, strategie a přístupy zkušených traderů: STÁHNOUT E-BOOK!

 

Co dalšího víme o fundamentálních obchodnících?

  • Analyzují skutečnou hodnotu daného aktiva
  • Hledají pře-koupené nebo pře-prodané pozice
  • Analyzují a sledují data, zprávy a makroekonomická vyhlášení
  • Mají rádi adrenalin
  • Analyzují faktory jako počasí a výnosy plodin
  • Monitorují poptávku, cenové dotace, dovoz a vývoz
  • Nebojí se obchodovat ani v době důležitých makro událostí

Velkou pozornost věnují také fundamentálním zprávám a vyhlášením jako je např. index spotřebitelských cen (CPI), vyhlášení úrokových sazeb, ukazatele nezaměstnanosti (Nonfarm Payrolls), maloobchodní prodeje apod.

Všeobecně vyhodnocují a analyzují hlavní témata, která by mohla ovlivnit vývoj jejich oblíbeného obchodního instrumentu.

Někteří obchodníci obchodují se zprávami. V tomto případě neukládají objednávku před zveřejněním zpráv, ale ve skutečnosti je umísťují v momentu vyhlášení nebo i těsně potom, co se trh začne hýbat. Cílem je v tomto bodě podchytit tržní pohyb a doufat, že není příliš pozdě na to, aby vytěžili z volatility.

To může být ale dost nebezpečné! Protože v těchto obdobích vyhlašování zpráv je obvykle velmi vysoká volatilita, což může způsobit také velmi rychlou ztrátu peněz.

Základní myšlenkou fundamentální analýzy tedy je, že pokud je současný nebo budoucí ekonomický obraz země silný, měla by posilovat i její měna. Silná ekonomika přitahuje zahraniční investice a podniky, což znamená, že cizinci budou nakupovat měnu dané země. Ať už kvůli investicím nebo podnikání. Země se silnější poptávkou po své měně bude posilovat také její hodnotu.

 

V příštím díle „Průvodce typologie tradera“ se zaměříme na dlouhodobé obchodníky.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.