Videa

Články

FAQ

Manuály

Týdenní technická analýza USD/CHF, GBP/AUD a GBP/USD

Minulý týden byl velmi bohatý na klíčové fundamentální události. V polovině týdne zasedala americká FOMC, která ponechala nastavení monetární politiky beze změny. FED je v posledních dnech zajímavý především kvůli volbě nového šéfa, tím se podle všech předpokladů stane Trumpův favorit Jerome Powell, který nyní potřebuje dostat souhlas senátu. Funkce by se následně ujal v únoru příštího roku. Závěr týdne patřil zprávám z pracovního trhu. NFP report sice nenaplnil očekávání, když reportoval zisk pouhých 261 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor, namísto očekávaných 312 000. Dobrou zprávou byl pokles míry nezaměstnanosti na 4,1 procenta.

Ve čtvrtek zasedala i Britská centrální banka (BoE) a došlo ke zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. V průběhu dalších 3 let by mělo podle bankovní rady docházet k utahování rozvolněné monetární politiky. Bankéři mají pocit, že se ekonomika přehřívá a je potřeba reagovat. V současné době dosahuje inflaci v Británii 5letého maxima a zároveň je zde nejnižší nezaměstnanost za poslední dekády.

Situace v Katalánsku se v minulém týdnu umírnila.  Došlo k zásahu centrální vlády a dosavadní představitelé katalánské vlády čelí několika obviněním. Tamní ústavní soud zrušil deklaraci katalánské nezávislosti a věci se ubírají úplně jiným směrem, než se zdálo ještě před pár dny. Euro již tak nemusí ztrácet z obavy z destabilizace Španělska.

Měnový pár USD/CHF se celý minulý týden držel u úrovně parity, trh tak perfektně využil dříve avizované formace dvojitého dna. Úroveň parity je však silnou psychologickou bariérou. Trh by se tak po dlouhém býčím impulsu mohl vrátit k silné hladině podpory 0,986 a vytvořit tak typický throwback.

Křížový pár GBP/AUD se obchoduje ve formaci rostoucího klínu, který je dobře vidět na denním grafu. Trh je z dlouhodobého pohledu sevřen v pásmu 1,77 až 1,59. Rostoucí klín by tak mohl udržet cenu v pásmu, až po dosažení rezistence 1,76. K formaci se formuje výrazná divergence na MACD, která podporu medvědí výhled.

GBP/USD balancuje na hraně trendového kanálu a podpory 1,30. Přesto ve včerejší seanci dokázalo využít trendové linie a páteční svíčkové formace obráceného pinbaru. Trh sice dokázal uzavřít býčí svíčkou, přesto stále hrozí selhání, kvůli silnému prodejnímu momentu z minulého čtvrtka. Konzervativní obchodníci, tak budou hledat nové nákupní pozice až po překonání ceny 1,333.


Makrokalendář na týden:

Úterý: AUD: Zasedání australské centrální banky

           EUR: Projev Maria Draghiho

Středa:  NZD: Zasedání novozélandské centrální banky

Čtvrtek: USD: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Pátek: GBP: Výrobní produkce m/m


 

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.