Týdenní technická analýza Ropy, britské libry a AUD/NZD

Americká centrální banka (Fed) v zápisu z březnového zasedání uvedla, že může letos v druhé polovině roku začít snižovat svou bilanční sumu ve výši 4,5 bilionu dolarů s tím, jak se ekonomická data vylepšují. Před finanční krizí dosahovala bilance Fedu 1 bilionu dolarů. Zápis také ukázal, že někteří členové rady považují ceny akcií za poměrně vysoké.

Česká národní banka dnes po třech letech a pěti měsících ukončila kurzové intervence proti koruně, kterými bránila posílení koruny pod 27,00 za euro.  Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že centrální banka bude nadále hlídat kurz koruny, avšak banka bude tolerantní a dá koruně možnost najít si rovnovážnou úroveň, přičemž míra tolerance by na začátku období plovoucího kurzu měla být poměrně vysoká. ČNB nakoupila za letošní první kvartál v rámci intervencí přes 40 miliard eur, což je více, než vydala na obranu koruny dohromady v letech 2013 až 2016.

Spojené státy vytvořily v březnu nejméně pracovních míst mimo zemědělský sektor (98 000) za 10 měsíců, ale pokles míry nezaměstnanosti o 0,2 procenta na téměř 10leté minimum (4,5 procenta) naznačuje, že podmínky na trhu práce se nadále zlepšují. Ekonomové očekávali nárůst nových pracovních míst až o 180 000. Průměrná hodinová mzda se v březnu meziměsíčně zvýšila o 0,2 procenta a meziročně zpomalila růst na 2,7 procenta.

Technická analýza pro tento týden:

Ropa se pomalu vrací k 20měsíčním maximům, na cenu kolem 54,40 dolarů za barel. Zde trh v minulosti dlouho osciloval, než se vydal ke dnu trendového kanálu. V tento moment se ropa nachází v divergenci, která se projevuje na stochastickém oscilátoru. Přesto lze očekávat, že trh znovu došlápne na tuto hranici. Zde by měla pak ropa dosáhnout extrémní překoupenosti a dá se tak očekávat, alespoň minimální korekci. Nákupní apetit po ropě oživil útok Spojených států na leteckou základnu v Sýrii. Spekuluje se, že Írán by se mohl postavit na stranu Sýrie, čímž by USA následně mohly na zemi uvalit sankce. Nicméně potenciální výpadek produkce ze Středního východu mohou nahradit producenti v USA, kterým se těžba z břidlic na aktuálních cenách ropy vyplácí.

AUD/NZD pokračuje ve vyplňování netopýří harmonické formace, na kterou jsme upozorňovali. Trh se přitom blíží k extrémně důležitému supportu v rozmezí 1,0740 – 1,0660. Zde většina obchodníků očekává nový nástup kupujících do trhu. Predikované vyplnění harmonické formace má velkou šanci na úspěch. Klíčovou roli mohou sehrát data z australského trhu práce publikována ve čtvrtek ráno.

Oblíbený Sterling kopíruje osud AUD/NZD. Trh na denním grafu vytvořil harmonickou formaci netopýra a výrazně oslabuje. V minulém týdnu se podařilo prolomit podporu 1,2420, která uvolnila prostor pro pohyb až k dalšímu záchytnému bodu 1,2210. Americký dolar je výborně rozjetý a libra je pod tlakem brexitu. Medvědí nálada by tak v tomto týdnu mohla ještě vydržet. V úterý budou publikována důležitá data inflace z Velké Británie a ve středu pak informace z trhu práce. Ve středu bude také mluvit guvernér britské centrální banky Mark Carney u příležitosti Fintechová konference. Vzhledem k tomu, že hlavním tématem nebude měnová politika, nečekáme výraznější reakci trhu na tuto událost.

Makrokalendář:

  • Pondělí: USA: Projev Janet Yellenová (Fed)
  • Úterý: GBP: index CPI (inflace)

                    Německo: index ZEW

                    USA: JOLTs openings (trh práce), projev Kashkari (FOMC)

  • Středa: GBP: projev Mark Carney - BoE (FinTech konference), data z trhu práce

                      CAD: zasedání BoC + tisková konference

  • Čtvrtek: AUD: data z trhu práce

                      USA: index PPI, index spotřebitelské důvěru univerzity Michigan

  • Pátek: USA: maloobchodní prodeje + CPI

     

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.