Týdenní technická analýza ROPY, amerického dolaru a AUD/JPY

Pozornost investorů se tento týden zaměří na páteční data z amerického trhu práce (NFP). Trh práce v USA podle odhadů analytiků vytvořil v září jenom 88 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor, s tím jak zpomalila aktivita v Texasu a na Floridě po hurikánech. Nicméně investoři vědí, že mají počít s tím, že hurikán na chvíli zpomalí ekonomickou aktivitu v USA, avšak ke konci roku by měla největší ekonomika opět zrychlit. Naděje na pokračování ve zvyšování úrokových sazeb předchozí týden podpořila šéfka Fedu Janet Yellenová, která uvedla, že centrální banka by měla pokračovat v postupném zvyšování úrokových sazeb a nebylo by moudré čekat, až index spotřebitelských cen (CPI) dosáhne úrovně 2 procent. Tento týden opět promluví Janet Yellenová a mohla by dále podpořit americký dolar v růstu. Euro je naopak oslabeno výsledkem německých parlamentních voleb a nepokoji, které vyvolalo víkendové referendum o nezávislosti Katalánska ve Španělsku.

Ropa v minulém týdnu dosáhla rezistenční zóny mezi cenou 51,70 – 52,37 dolaru za barel. Tím trh dokončil harmonickou formaci motýla s mírnou extenzí. Zajímavá situace se pak odehrála během čtvrtka, kdy je vidět zvýšená volatilita a vznik medvědí svíčkové formace outsidebar. Na ten trh reagoval ve včerejší seanci silným výprodejem, který dosáhl až na první cíl harmonické formace. Druhým cílem je Fibonacciho úroveň 61,8.

Dlouhodobě sledovaný měnový pár AUD/JPY se stále drží ve formaci rostoucího klínu, jež je navíc podpořena o výraznou divergenci na oscilátoru MACD. Současné zpomalení momenta napovídá, že by se trh mohl pokusit ještě o jeden býčí impuls, než by došlo k teoretickému medvědímu obratu. Zde by mohla znovu zafungovat rezistence 89,40.

Čeká trhy další krátkodobý výprodej dolaru nebo strmý růst? Index amerického dolaru FUSD ve včerejší seanci znovu dosáhl rezistence 93,50 bodu a vytvořil k ní výrazný falešný průraz spojený s divergencí na stochastickém oscilátoru, neboli typický příznak dvojitého vrcholu. Nicméně během asijské seance se americký dolar posunul výrazně nad tuto úroveň, nyní bude klíčové potvrzení tohoto impulsu a vyloučení scénáře o druhém falešném průrazu. Americký dolar čekají v pátek data z trhu práce (NFP).


Makrokalendář na týden:

  • Pondělí: GBP: index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby

               USA: index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby

  • Úterý: AUD: zasedání australské centrální banky (RBA)

               GBP: index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru stavebnictví

NZD: aukce mléka

  • Středa: GBP: index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb

                USA: počet nových vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

               USA: index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb, projev Janet Yellenová (Fed)


Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.