Týdenní technická analýza GBP/USD, AUD/NZD a EUR/AUD

Na finančních trzích klesl apetit po rizikových aktivech a investoři se uchylují k bezpečným přístavům, což lze vidět na vývoji ceny zlata a japonského jenu. Jen za posledních devět dní získal přes 4 procenta zisku. Roste i cena zlata. Pozitivní investorskou náladu zkazil neúspěch amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu, kde se mu nepodařilo prosadit svou reformu zdravotnictví a podkopal si důvěru v jeho schopnost aplikovat plánované daňové reformy.

AUD/NZD se po skvělém býčím impulsu vrací velmi rychle ke klíčové úrovni posledních měsíců. Hladina 1,0742 nejprve sloužila jako silná rezistence a nyní si poprvé vyzkouší roli podpory. Její lokace se shoduje s Fibonacciho úrovní 38,20, což přidává na významu. Zajímavá je i dlouhodobá divergence na stochastickém oscilátoru. Všechny tyto prvky dávají naději na úspěšný odraz.

EUR/AUD si probojoval cestu skrze rezistenci 1,4150, i díky pondělnímu gapu. Nově se tak stává klíčovou hladinou cena 1,4294. Již dříve jsme upozorňovali na význam této hladiny. Její překonání otevírá dveře naplnění harmonické motýlí formaci. S jejím prolomením vznikne prostor pro nové dlouhé pozice.

Australský dolar je pod tlakem prodejců z důvodu poklesu ceny železné rudy. Naopak euro těží z výborných dat indexů PMI a německého IFO. Rovněž průzkumy ukazují na vítězství Macrona ve Franci a Merkelové strana CDU o víkendu vyhrála regionální volby v Sársku.

GBP/USD se výrazně přiblížilo k důležité trendové linii. Ta by znovu mohla zafungovat jako dynamická rezistence a vrátit dolar, alespoň na tomto páru zpět do hry. V blízkosti trendové linie se nachází i psychologická úroveň 1,2600, která již mnohokrát zafungovala. Medvědi tak nyní trpělivě vyčkávají na svou příležitost, která by přišla se vznikem reverzní technické formace u klesající linie. Velká Británie plánuje ve středu 29. března oficiálně aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájit proces brexitu. Jde o očekávanou událost a libra by na ní neměla citlivě reagovat.


Makrokalendář pro tento týden:

  • Pondělí: Německo index IFO, USA: projev Charles Evans a Robert Kaplan (Fed)
  • Úterý: Projev Debelle (Austrálie), spotřebitelská důvěra USA (CB), projev guvernéra Poloze (CAD)
  • Středa: USA: Projev Charles Evans (Fed), rozjednané prodeje domů v USA
  • Čtvrtek: Německo: inflace, finální HDP USA, projev Robert Kaplan (Fed)
  • Pátek: Japonsko: CPI, průmyslová výroba, výdaje domácností,

            Čína: index PMI, inflace

            Eurozóna inflace (CPI)

            USA: inflace (PCE)

 


 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.