Týdenní technická analýza: GBP/JPY, NZD/USD a index amerického dolaru

Souhrn týdne:

Americká ekonomika v lednu vytvořila více pracovních míst, než se čekalo. Více lidí přijímaly hlavně stavební a maloobchodní firmy. Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) minulý měsíc stoupl o 227 000, nejvíce za čtyři měsíce. Ekonomové v průměru očekávali přírůstek nových míst o 175 000. Míra nezaměstnanosti se v lednu zvýšila o 0,1 procentního bodu na 4,8 procenta.

Britská centrální banka (BoE) nechala úrokové sazby na rekordním dně 0,25 procenta, což bylo rozhodnutí v souladu s tržními očekáváními. Banka potvrdila své prohlášení z listopadu, že jejím příštím krokem může být jak zvýšení, tak snížení úrokových sazeb. Britská ekonomika loni nečekaně rostla nejsilněji ze zemí G7. V roce 2016 posílila o 2procenta. Pro srovnání eurozóna přidala 1,7 a USA 1,6 procenta. Nicméně dynamika růstu HDP zpomalila ve srovnání s výsledkem, jehož dosáhla v předchozích dvou letech 2,2 a 3,1 procenta. Britská centrální banka očekává, že letos ekonomika zopakuje 2 procentní růst, což je vysoko nad poslední prognózou, která predikovala číslo 1,4 procenta. Inflace se kvůli slabé libře dostane nad 2 procenta.

FED nezměnil úrokovou sazbu a vyčkává na další kroky nového prezidenta Trumpa. Nenaznačil možnost utažení měnových podmínek v březnu, čímž klesla pravděpodobnost tohoto kroku na 15 procent.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci klesla na 9,6 procenta z 9,7 procenta dosažených v listopadu. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v posledních 3 měsících loňského roku mezikvartálně stoupl o 0,5 procenta, zatímco v meziročním srovnání vzrostl o 1,8 procenta.

Měnový pár GBP/JPY pokračuje ve vyplňování dlouhodobě harmonické formace netopýra. Pohyb v minulém týdnu dal vzniknout krátkodobější obdobě této formace, která naznačuje, že na hladině 137,60, by se mohl objevit odpor. Trh by však měl pokračovat v oslabování libry.

NZD/USD se z technického hlediska vzdává šance na další posílení. Trh se nachází v dlouhodobé divergenci s MACD. Několikrát nedokázal zdolat rezistenci 0,7330 a obchodníci začínají vzhlížet na support 0,7227, kde leží silná podpora. Právě až proražení této podpory, rozhodne o případném nástupu prodávajících. Momentálně trh vyplňuje harmonickou formaci motýla, která by měla odstartovat návrat. Ve středu večer zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ).

Index amerického dolaru (FUSD) vykazuje touhy znovu obnovit růst. Trh zpomalil přesně dle očekávání u psychologické úrovně 100,00 bodu, kde vytvořil divergenci. Nyní má nad sebou důležitou trendovou linii, jež ohraničovala medvědí trend. Její prolomení by mohlo znamenat obrat v náladě.

Hlavní makroekonomické událostí týdne:

  • Úterý: zasedání australské centrální banky (RBA), aukce mléka Nový Zéland, inflace Nový Zéland
  • Středa: zasedání novozélandské centrální banky (RBNZ) s tiskovou konferencí guvernéra Whellera (čtvrtek ráno)
  • Čtvrtek: projev guvernéra Lowe (RBA) na ekonomickém fóru
  • Pátek: zápis ze zasedání RBA, data z trhu práce Kanada, spotřebitelská důvěra USA (Univerzita Michigan), výrobní produkce GB, Čína obchodní bilance

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.