Týdenní technická analýza EUR/USD, Stříbra, USD/CAD

Nejdůležitější událostí uplynulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala úrokové sazby i nastavení programu kvantitativního uvolňování (QE) beze změny. Projev prezidenta ECB Maria Draghiho se od toho březnového zásadně nezměnil. O konci programu QE se ECB chce začít bavit, až uvidí, že inflace udržitelně míří ke dvěma procentům.

Americký HDP v prvním čtvrtletí zklamal. Nicméně slabý růst byl způsoben několika jednorázovými faktory, podobně jako tomu bylo v prvních čtvrtletích i v předchozích letech.

Eurozóna tento týden po USA a Velké Británii zveřejní výsledky HDP za první čtvrtletí. Po lepších datech inflace, kdy index CPI meziročně v dubnu stoupl o 1,9 procenta, čekáme, že i výkonnost ekonomiky překvapí spíše v pozitivním směru.

Ve středu bude rozpuštěn britský parlament a uvolní se tak cesta k předčasným volbám 8. června. Ačkoliv předvolební kampaň již de facto začala, volební programy budou známé až 8. května.  

V neděli se koná druhé kolo francouzských prezidentských voleb. Favoritem zůstává Emanuel Macron, avšak klíčové je, aby své vítězství v neděli potvrdil. Ve středu zasedá americká centrální banka. Ta by měla nechat měnovou politiku beze změny. Další zvýšení úrokových sazeb se očekává s 67% pravděpodobností až v na červnovém zasedání. Dále pak v pátek zveřejní Spojené státy počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP). Kromě tohoto údaje budou investoři sledovat i tempo růstu mezd.

Eurodolar celý minulý týden konsolidoval. Trh se nachází uvnitř trendového kanálu a u horní hrany formace. Technický vývoj ukazuje dlouhodobou medvědí divergenci a výrazný gap. To jsou indicie, jež naznačují, že by dolar mohl v tomto týdnu posílit na úkor eura. Je minimálně netypické, aby se nepokusil uzavřít, takto velký gap.

Stříbro vyplnilo naši předpověď, pár dní starou, jež počítala s oslabením a dosažením hladiny 17,20 USD. Krásně se tak potvrdila formace dvojitého vrcholu a divergence. Nyní se tedy do zájmu dostává harmonická formace Cypher. Stříbro je u silné podpory a má se o co opřít. Momentálně jde o čekání na býčí signál u této úrovně.

Kupcům USD/CAD se v minulém týdnu podařilo získat silnou půdu pod nohama. Po klínové konsolidaci se objevil nový býčí impuls. Ten by podle odhadů mohl dále pokračovat. USD/CAD by mohl naplnit harmonický pohyb AB=CD a pokračovat k úrovni 1,38. Silné zázemí mají býci v úrovni 1,3570. Analýzu ropy naleznete zde.


Makrokalendář na týden:

  • Pondělí: USA: index PMI ISM výroba, projev ministra financí (Munich)
  • Úterý:     CNY: index PMI výroba

                         AUD: zasedání centrální banky (RBA)

                         GB: index PMI výroba

                         NZD: aukce mléka

  • Středa:   NZD: data z trhu práce

                         GB: index PMI stavebnictví

                          EUR: HDP (1. kvartál)

                         USA: ADP, index PMI ISM služby, zasedání centrální banky (FED)

  • Čtvrtek:   GB: index PMI služby

                          EUR: projev Draghi (ECB)

                          CAD: projev Poloz (BoC)

  • Pátek:      AUD: zápis ze zasedání RBA

                          NZD: Inflační očekávání

                          CAD: data z trhu práce

                          USD: data z trhu práce (NFP), projev Janet Yellenová, Stanley Fisher (Fed)

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.