Týdenní technická analýza EUR/USD, EUR/GBP a S&P 500

Trhy si v minulém týdnu užily zvýšené volatility. Zasedání Evropské centrální banky (ECB) přineslo rozhodnutí o snížení nákupu dluhopisů o polovinu od roku 2018. Euro na základě tohoto rozhodnutí utrpělo výrazné ztráty a proti dolaru se dostalo na 3měsíční minimum.

Na trzích stále panuje vysoká nervozita kolem nové šéfa amerického FEDu, seznam kandidátů se minulý týden snížil na 2, a ve hře zůstávají jen Powell a Taylor. Oba jsou přitom považování za podporovatele silnějšího dolaru. Dobrou zprávou pro USA byl revidovaný výsledek tamního HDP za 3 kvartál, který přinesl 3,0 % růst, namísto predikovaným 2,5 procentům. Trhy samozřejmě sledují i situaci v Katalánsku, které vyhlásilo samostatnost, což byl úkon proti centrální vládě Španělska, a celá situace značně škodí euru. Během včerejška pak převzala vládu na Katalánskem ústřední vláda.

V tomto týdnu bude právě situace v Katalánsku klíčová pro sílu eura. USA čeká zprávy o inflaci a v závěru týdne klíčové reporty o situaci na trhu práce. Především však ve středu zasedá FOMC, které by nemělo měnit úrokové sazby a počká na páteční zprávy z trhu práce.  Vyšší volatilita se příští týden očekává i od páru s britskou librou. Ve čtvrtek zasedá tamní centrální banka (BoE) a všichni očekávají zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. Kromě toho představí BoE svůj makroekonomický výhled a report inflace, to vždy přináší o trhu velkou nervozitu a libra bude velmi citlivá. Minulý týden znamenal pro libru spíše pohyb do strany a mírné ztráty, a to i přesto že tamní HDP meziročně ve třetím kvartále vzrostlo o 1,5 procenta.

Hodně obchodníků sleduje, jak oblíbený eurodolar využije krásné reverzní formace hlava – ramena, jejíž vrchol tvoří odraz od takřka 3letých maxim. Trh se již dostal pod neckline úroveň formace a její potenciál ukazuje na pokračující pokles až k podpoře 1,1460. Hodnota 1,17 v tento moment slouží jako ideální úroveň pro tzv. pullback.

EUR/GBP se znovu těší zvýšené popularitě. Tento křížový pár se totiž nachází ve fázi, kdy naplňuje obratovou formaci dvojitého vrcholu a momentálně se cena drží pod neckline úrovní. Medvědi tak mají otevřenou cestu k 0,877. Pokud by trh překonal i tuto bariéru, tak si uvolní prostor k hodnotě 0,8650.

Akciový index S&P 500 se odrazil od historického maxima 2 577. Trh se přesto stále drží uvnitř trendového kanálu. Klíčová hladina tohoto týdne je 2 560, jejíž sílu zvyšuje i 100 denní klouzavý průměr. Pokud by se trh propadl pod tuto úroveň, tak medvědům začnou hody.

 

Makrokalendář na týden:
 

 

Úterý: JPY: Zasedání japonské centrální banky

            CAD: Meziměsíční výsledek HDP

            NZD: Míra nezaměstnanosti

Středa:  GBP: Výrobní PMI

             USD: ADP report

             USD: ISM výrobní PMI

             USD: Jednání FOMC

Čtvrtek: AUD: Obchodní bilance

              GBP: Jednání BoE

              USD: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Pátek: USD: NFP report a míra nezaměstnanosti

            GBP: Služební PMI

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.