Týdenní technická analýza EUR/JPY, Stříbra, GBP/USD

ECB je nekomfortní s tím, že investoři začali sázet na zvýšení úrokových sazeb již v úvodu příštího roku. Vznikají tím tlaky na růst výnosů s jihoevropských státních dluhopisů, což může zpomalit tamní ekonomický růst. Euro předchozí týden oslabila nejen slova ECB, ale i výsledek inflace, která v březnu klesal na 1,5 procenta z únorových 2 procent.

Centrální bankéři Fedu ve svých projevech potvrdili, že počítají s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Inflace je na cílové úrovni 2 procenta a ekonomika téměř v plné zaměstnanosti. Obecný konsenzus je 2 až 4 zvýšení v letošním roce. Trh zatím přisuzuje červnovému zasedání 60 procentní pravděpodobnost, že na něm Fed zvýší sazby.

Česká národní banka (ČNB) ponechala sazby beze změny a dále drží kurzový závazek, který může být od 1.4. 2017 kdykoliv zrušen. Britský akciový index dosahuje po brexitu historických maxim. Historická maximu atakuje i německý DAX.

Levnější bratr zlata stříbro se opět dostává k zajímavé úrovni. Trh se u hladiny 18,40 USD za unci tváří překoupeně. Stochastický oscilátor se nachází v mírné divergenci a na býky se tlačí krátkodobá trendová linie. To vše jsou náznaky nástupu medvědů. Stříbro se však jen tak nechce vzdát a znovu ukazuje, že komoditní trhy jsou méně citlivé na technickou analýzu. Pokud prolomí stříbro rezistenční bariéry, technická analýza selže a býci se stanou nepřemožitelní.

Sterling (GBP/USD) si ve včerejší seanci otevřel cestu k jihu. Na trh vstoupilo silné medvědí momentum, což je vidět na tvaru denní svíčky. Pokud skutečně vznikl nižší vrchol, tak se trh může vydat ve stopách harmonické netopýří formace. Zásadní bude, jak si medvědi poradí se silnou podporou, která koreluje s Fibonacciho úrovní 38,2. Její prolomení by zrychlilo postup k jihu. Ve středu budou publikované výsledky indexu PMI ze služeb, které mohou sehrát roli ve vývoji libry dopoledne a odpoledne ten samý index z USA.

EUR/JPY testuje klíčovou tržní hladinu a 4měsíční minima. Trh se vrátil k ceně 118,18. Vyvstává tak tradiční otázka, co se chystá. Ve hře je samozřejmě dvojité dno, stejně jako prolomení této hodnoty a vznik pullbacku. Současné tržní naladění více favorizuje prolomení a pokračování v trendu. Cílem se pak stává hladina 116,32.

Makrokalendář:

  • Pondělí: GBP: PMI výroba; USA: PMI výroba
  • Úterý: AUD: Obchodní bilance, zasedání RBA, projev Lowe (RBA);

            GBP: PMI stavebnictví;

             aukce mléka NZD

  • Středa: GBP: PMI služby,

              USA: ADP; PMI ISM služby, zápis FOMC

  • Čtvrtek: Německo: Objednávky továren, zápis ECB
  • Pátek: GBP: výrobní produkce,

             CAD: data z trhu práce

              USA: NFP, mzdy


 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.