Týdenní technická analýza EUR/JPY, MĚDI a ZLATA

Měnový pár EUR/JPY připomíná v posledních dnech jízdu na horské dráze. Trh se znovu posunul pod klíčovou intradenní hodnotu 114,00, ke které se pravidelní vrací. Nově tak vzniká nižší minimum, které naznačuje převahu japonského jenu nad eurem. Alespoň technickou orientaci nabízí harmonická gartleyeho formace, jejíž potenciální vrchol D leží na úrovni kolem hodnoty 113,00, zde by se euro opět mohlo nadechnout. V pátek budou publikována data indexů nákupních manažerů (PMI) z členských zemí eurozóny a měnové unie jako celku.

Dnes se zaměříme i na komodity, a to měď a zlato. Zejména měď analyzuje málokdy. Tato komodita hraje významnou roli ve vývoji ceny australského dolaru. Měď pokračuje v pohybu v symetrickém trojúhelníku. Trh se dostal nad rezistenci 2,125 a znovu se tak otevřel prostor k testu dolů mířící trendové linie. Klíčovou rezistencí by v tomto případě mohla být hladina 2,2225. Snaha o další růst je vidět hlavně na pondělní seanci, kdy denní svíčka vytvořila dlouhý knot s vysokou uzavírací hodnotou. Vyšší cena mědi a pokračování v růstu by krom jiného (carry trade) mohly být důvody, proč je letos australský dolar silný. Ve prospěch AUD hraje letos i vyšší cena uhlí a zlata, které analyzuje níže.

Zlato přibrzdilo svůj pohyb u dlouhodobé trendové linie a supportu 1 300,00 dolarů za unci. Zde většina technických obchodníků a analytiků čeká na rozhodující impuls. Ten pravděpodobně přijde v dnešní seanci po večerním zasedání FOMC, které by mohlo rozhýbat americký dolar a následně i komodity. V tento moment jsou otevřené oba směry. Rozhodující bude, v jakém směru dojde k novému impulsu. Pokud by Fed zvýšil úrokové sazby, nebo naznačil tento krok na prosincovém zasedání, pak by mělo zlato reagovat poklesem. Naopak, když bude americká centrální banka zdrženlivá v utahování měnových podmínek, mělo by zlato dostát pozitivní impuls. 

 

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.