Týdenní technická analýza EUR/JPY, EUR/AUD, amerického dolaru

Americká centrální banka (Fed) předchozí týden pokračovala v nastavené rétorice a v zápisu z květnového zasedání potvrdila, že plánuje pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a aktivně přemýšlí nad prvními kroky vedoucími ke snižování hodnoty své bilance. Nicméně americký dolar je vůči těmto zprávám odolný a čeká na nové informace, které by mu daly naději, že Donald Trump bude schopen realizovat svou daňovou reformu.

Klíčovou události tohoto týdne budou páteční data z amerického trhu práce (NFP). Pokud naplní očekávání trhu, bude velmi pravděpodobné, že Fed na svém zasedání 16. června zvýší základní úrokovou sazbu. Důležité budou i výsledky inflace z eurozóny publikované ve středu. Dále budeme sledovat index PMI z USA, Velké Británie a Číny.

Měnový pár EUR/JPY jako kdyby už nechtěl dále růst. Býčí trh se zasekl u rezistence 125,80 a náznakem připomíná reverzní formaci dvojitého vrcholu. Ta je navíc podpořena o stáčející se stochastik. Pokud by trh na druhý pokus prolomil podporu 123,5, otevřel by se mu prostor k dříve prolomené trendové linii.

EUR/AUD stále nenašel síly k překonání rezistencí 1,5064 a dává tak, čím dal větší naději prodejcům na oslabení. Trh se od poslední analýzy příliš neposunul a zůstává v klínové formaci. Oscilátor MACD se již pomalu stáčí dolů. Zajímavá je páteční marná snaha uzavřít nad rezistencí, což skončilo pěknou medvědí svíčkou, zatím tedy technické faktory favorizují oslabení.

Jak hluboko může ještě klesnout americký dolar? Odpověď lze hledat v grafu indexu amerického dolaru FUSD. Ten nedávno nevyužil klínové formace, jež se rýsovala na denním grafu a netradičně zamířil pod ní. Nyní je americký dolar ve vakuu a snaží se využít intradenní podpory 97,25 bodu. Pokud se mu to nepodaří, pak lze počítat s poklesem minimálně k úrovni 96,15 bodu.

 

Makrokalendář na tento týden:

Pondělí: státní svátek USA a Británie

                  Mario Draghi (ECB) projev před měnovou komisí v Evropském parlamentu

Úterý: Německo: inflace (index CPI)

                  USA: spotřebitelská důvěra (CB)

                  Nový Zéland: Zpráva o finanční stabilitě

Středa: Eurozóna: inflace (index CPI)

                  USA: Projev Kaplan (Fed)

                  Kanada: HDP

Čtvrtek: Austrálie: Maloobchodní prodeje,

                  Čína: index PMI ze sektoru výroby,

                  Velká Británie: index PMI ze sektoru výroby,

                  USA: data z trhu práce (ADP), index PMI ze sektoru výroby (ISM)

Pátek: Velká Británie: index PMI ze sektoru stavebnictví,

                  USA: data z trhu práce (NFP, mzdy)

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.