Týdenní technická analýza EUR/JPY, amerického indexu Dow Jones a GBP/USD

Předchozí týden byl ve znamení pozitivních makroekonomických zpráv. Kladná makroekonomická data z eurozóny potvrdila, že jednotné měnové unii se daří a uvolněná měnová politika ECB přináší ovoce. Kladně dopadl i výsledek výrobní i spotřebitelské inflace z USA, který potvrdil očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA. Tento týden bychom měli sledovat inflační zprávu britské centrální banky (BoE) publikovanou v úterý. Banka v ní představí aktualizovaný výhled pro inflaci a ekonomický růst země. Dále zveřejnění zápis z posledního zasedání americké centrální banky ve středu večer a ve čtvrtek budou publikovány indexy nákupních manažerů z eurozóny. Závěr týdne může být na trzích pomalejší, protože je ve čtvrtek svátek Díkuvzdání v USA, což přinese prodloužený víkend pro mnohé obchodníky

Měnový pár EUR/JPY koriguje svůj předchozí růstový trend ve vlajkové formaci. Podle teorie technické analýzy by měla být vlajka postupně proražena směrem na sever a rostoucí trend by mohl pokračovat. Euro je zatím rezistentní vůči zprávám o neschopnosti vítězné strany CDU vytvořit koalici v Německu. Klíčová makroekonomická data budou zveřejněna až ve čtvrtek (PMI) a pátek (IFO).

Na denním grafu amerického akciového indexu Dow Jones lze vidět reverzní technickou formaci hlava-ramena. Neckline úroveň na ceně 23 265 bodu zatím nebyla proražena a formace tak nebyla potvrzena. Musíme tedy čekat, jak se index popere s touto důležitou úrovní podpory. Pokud klesne pod ní, lze čekat vyplnění formace a další oslabení amerického akciového trhu.

Britská libra si i navzdory pomalu probíhajícím jednáním o brexitu drží růstový trend proti americkému dolaru. Dolní hrana trendového kanálu spolu s 100denním průměrem nabízí letos silnou podporu pro měnový pár GBP/USD. V úterý představí Mark Carney nový výhled pro ekonomický růst a inflaci.

Makrokalendář na týden:

Pondělí: EUR: Mario Draghi (ECB) vypovídá před Evropským parlamentem

Úterý: AUD: Zápis z posledního zasedání australské centrální banky (RBA)

            GBP: Mark Carney (BoE) vypovídá před britským parlamentem o ekonomickém výhledu země

            NZD: Aukce mléka

Středa: USD: Projev Janet Yellenové (Fed, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zápis z posledního zasedání americké centrální banky (Fed)

            GBP: Aktualizovaný vládní roční ekonomický výhled

            NZD: Maloobchodní prodeje

Čtvrtek: JPY: Japonsko státní svátek

            EUR: Indexy nákupních manažerů (PMI)

            GBP: Druhý odhad HDP za 3. kvartál

            CAD: Maloobchodní prodeje

            CHF: Projev guvernér švýcarské centrální banky (SNB)

            USD: Svátek Díkuvzdání

Pátek: EUR: Německý index IFO

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.