Videa

Články

FAQ

Manuály

Týdenní technická analýza EUR/GBP, ROPY, ZLATA

Předchozí týden Evropská centrální banka (ECB) opět nenabídla detaily ohledně ukončení programu nákupu aktiv (QE). Ty mají být zveřejněny až na říjnovém zasedání. Nicméně zdroje blízké ECB uvedly, že bankovní rada pracuje s několika variantami, které počítají s postupným snižováním objemu nákupu aktiv a prodloužením programu do června nebo až září příštího roku. Tento týden se pozornost trhu obrátí na britskou centrální banku (BoE), která zasedá ve čtvrtek. Zajímavé bude sledovat, kolik členů bankovní rady zvedne ruku za zvýšení úrokových sazeb. Z makrokalendáře budou tento týden důležitá americká data inflace (CPI) a výsledek maloobchodních prodejů v USA.

Korekce na oblíbeném měnovém páru EUR/GBP získala v minulém týdnu jasnější obrysy. Trh se otočil blízko osmiletých maxim u ceny 0,93 a míří k jihu. Páteční seance přinesla další silnou medvědí svíčku, jež vytvořila týdenní minimum. EUR/GBP má tak nyní cestu volnou k podpoře 0,9040, kde dochází k průniku s trendovou linií. Lze očekává, že se zde býci pokusí zastavit korekci, i díky divergenci na stochastickém oscilátoru. Tento týden ovlivní vývoj britské libry několik důležitých makroekonomických zpráv včetně čtvrtečního zasedání centrální banky.

Ropa se v poslední obchodní seanci minulého týdne odrazila opět od klesající trendové linie, jež tvrdošíjně brání v růstu černého zlata. Trh tak přešlapuje u supportu 47,20 dolaru, která v posledních týdnech hraje důležitou technickou úroveň. Ropa také často přeje harmonickým formacím, pokud by se cena vrátila pod podporu, mohla by vykročit za naplnění netopýří harmonické formace.

Zlato se podobně jako většina ostatních komodit dočkalo během léta silného býčího trendu, který podpořil slabý americký dolar. Zlato se tak již dostalo do hodnot, na kterých se obchodovalo během loňského léta. Hodnota 1 360,00 dolaru za unci se jeví jako silná bariéra i nyní. Trh je v mírné divergenci se stochastickým oscilátorem a páteční „doji“ svíčka ukázala, že další cesta vzhůru nemusí být tak přímočará.

Makrokalendář na tento týden:

  • Úterý: Británie: Inflace (index CPI)
  • Středa: Británie: data z trhu práce (mzdy)

            USA: inflace (index PPI), zásoby ropy

  • Čtvrtek: Austrálie: data z trhu práce

            Čína: průmyslová produkce

            Británie: Zasedání centrální banky (BoE)

            Švýcarsko: zasedání centrální banky (SNB)

            USA: inflace (index CPI)

  • Pátek: USA: maloobchodní prodeje, průmyslová produkce, využití výrobních kapacit, spotřebitelská důvěra (Univerzita Michigan)


 

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.