Týdenní technická analýza EUR/CZK, BOSSAEUR a EUR/CAD

Nejzajímavější den tohoto týdne bude čtvrtek, kdy se odehraje několik zajímavých politických a ekonomických událostí. V tento den zasedá Evropská centrální banka (ECB), od níž se nečekají změny v nastavení měnové politiky. Nicméně investoři budou sledovat projev prezidenta Draghiho, aby identifikovali, jak banka vnímá rizika na straně inflace a ekonomického růstu.

Druhou významnou událostí budou britské parlamentní volby, v nichž podle předvolebních průzkumů vedou Konzervativci. Jejich vedoucí pozici může oslabit víkendoví teroristický útok, protože Therese Mayová se nechala slyšet, že sníží stavy policajtů.

Poslední čtvrteční událostí bude projev bývalého šéfa americké FBI Comeyho před Senátem. Comey byl odvolán Donaldem Trumpem v souvislosti s vyšetřováním Trumpových poradců a jejich propojení s Ruskem.

Uvolnění měnové politiky u nás vrátilo pozornost k párům s korunou. EUR/CZK se nyní nachází v technické formaci klesajícího klínu, jež je navíc podpořena o divergenci s oscilátorem MACD. Jde vcelku o výrazné seskupení, které by podle učebnic technické analýzy mělo přinést posílení eura na úkor koruny. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka (ECB) a v pátek jsou publikována data české inflace.

Index eura BOSSAEUR, jenž monitoruje především postavení evropské měny proti dolaru a libře se dostal k téměř dvouletým maximům. Trh se přitom zastavil u silné rezistence 115,80 a po strmém růstu vytvořil medvědí divergenci. Celá situace vzdáleně připomíná možný vznik dvojitého vrcholu a tím pádem krátkodobé oslabení eura proti hlavním měnám. Euro by nyní zachránil jen silný průraz nad rezistenci, jenž by potvrdil sílu eurozóny. Klíčovou událostí v eurozóně bude zasedání Evropské centrální banky (ECB) ve čtvrtek.

Přichází doba kanadského dolaru? Takovou otázku si mohou klást obchodníci měnového páru EUR/CAD. Ten sice pokračoval minulý týden v růstu, nicméně udržel se v reverzní formaci rostoucího klínu, a co víc, celé to doprovází masivní divergencí na MACD. Trh se obchoduje u 7měsíčních maxim a nebylo by překvapením, kdyby sáhl po korekci. Prolomením formace by se otevřel prostor až k podpoře 1,4875. Důležitá data z Kanady budou publikována v pátek, a to z trhu práce.


Makrokalendář pro tento týden:

Pondělí: Velká Británie: Index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb

             USA: Index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb (ISM), objednávky továren

Úterý: Austrálie: Zasedání centrální banky (RBA), běžný účet

            USA: Počet nových otevřených pracovních míst (JOLTS)

            Nový Zéland: Aukce mléka

Středa: Austrálie: HDP q/q

            USA: Zásoby ropy

Čtvrtek: Británie: Parlamentní volby

             Eurozóna: Zasedání ECB

            USA: Výpověď Comey (FBI) před Senátem

            Austrálie: Obchodní bilance

            Čína: Obchodní bilance

            Kanada: Projev Poloz (BoC)

Pátek:   Čína: Inflace (CPI, PPI)

            Velká Británie: Výrobní produkce a průmyslová produkce

            Kanada: Data z trhu práce 

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.