Týdenní technická analýza EUR/CAD, GBP/AUD a ROPY

Finanční trhy tento týden vstřebávají výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb. Vítězství Emanuele Macrona v prvním kole a vysoká šance na výhru v druhém kole zvýšily apetit investorů po rizikových aktivech a naopak do nemilosti se dostaly tvz. „bezpečné přístavy“ zlato a japonský jen. Druhé kolo voleb se koná za dva týdny 7. května. Avšak ani po tomto termínu dění na francouzské politické scéně nekončí. V červnu jsou na programu dvě kola parlamentních voleb.

Tento týden budou investoři sledovat zasedání Evropské centrální banky, a to ve čtvrtek. Banka by měla s velkou pravděpodobností nechat nastavení měnových podmínek beze změny. Termín zasedání bankovní rady není příliš šťastný. Mario Draghi nebude mít v rukou finální výsledky francouzských prezidentských voleb ani data inflace za duben. Ta budou publikována až následující den v pátek. Poslední pracovní den budou zveřejněna také čísla HDP za první čtvrtletí 2017 z USA a Velké Británie.

Evropské trhy vstoupily do nového týdne výraznými gapy. Ty jsou dány především francouzskými prezidentskými volbami. Výsledky prvního kola pomohly euru k ziskům v asijské seanci a během pondělního obchodování spíše trhy vyčkávaly. Na měnovém páru EUR/CAD tak došlo ke zhacení plánu na vyplnění harmonické formace Cypher. Byť situace mírně favorizuje další nákupy, tak nelze vyloučit brzké uzavření gapu. Situace je proto momentálně velmi nebezpečná a k vyjasnění dojde až po odstranění této nesrovnalost (gapu).

Pro euro bude tento týden klíčové zasedání ECB ve čtvrtek a data inflace (index CPI) v pátek.

Měnový pár GBP/AUD krásně zpomalil svůj růst před klíčovou rezistencí 1,7140. Při pohledu na 4hodinový graf nabízí trh technickou formaci vlajky. Býci tak pravděpodobně neřekli poslední slovo. Na druhou stranu rezistence zůstává v platnosti a její důležitost je vidět především na denním grafu. Po býčím impulsu se tak může nabídnout zajímavá příležitost ke krátké pozici. Britská libra nabídne klíčová data v pátek, a to čísla HDP za první kvartál. Z Austrálie budou ve středu ráno zveřejněna čísla inflace.

Ropa se pomalu přibližuje k důležité trendové linii. Ta již nakupující zachránila několikrát. I tentokrát si stochastický oscilátor chystá býčí divergenci, avšak ta nemusí být spásná. Trh totiž nedokázal vytvořit vyšší „high“ a nepotvrdil tak býčí trend. Pokud dojde k testu trendové linie, tak z technického pohledu půjde o velmi zajímavou situaci, při které se bude rozhodovat o střednědobém trendu.

Makrokalendář na týden:

Pondělí: Německo: Index podnikatelské morálky IFO

Úterý:    USA: index spotřebitelské důvěry CB

Středa:  AUD: čtvrtletní data inflace (CPI)

               Kanada: maloobchodní prodeje

Čtvrtek: JPY: Zasedání japonské centrální banky (BoJ) + tisková konference

               EUR: Zasedání Evropské centrální banky (ECB), Německo data inflace (index CPI)

               USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, čekající prodeje domů

Pátek:    CHF: Projev guvernéra centrální banky (SNB) Jordan

 

EUR: data inflace (CPI)

GB: data HDP (Q)

USA: data HDP (Q1)

Kanada: data HDP

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.