Týdenní technická analýza EUR/CAD, EUR/USD, USD/JPY

Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi se před Vánoci povedlo prosadit daňovou reformu, která výrazně uleví firmám. Korporátní daň klesne z 21 na 35 procent. Firmy slibují, že ušetřené prostředky použijí na vyšší mzdy a investice. Na tyto právy zareagovaly pozitivně zejména americké akciové indexy. Nižší daně signalizuji vyšší zisky firem, a tedy i výnosy pro investory. Naopak americkému dolaru se na této pozitivní vlně nepodařilo svést. Evropu opět trápí situace v Katalánsku, kde se konaly volby do tamního parlamentu. Separatisté získali nejvíce hlasů. Disponují 70 křesly v 135 členném parlamentu. Euro oslabilo zejména proti komoditním měnám.

Poslední týden v kalendářním roce se bude vyznačovat nízkou likviditou spojenou s prodlouženými vánočními svátky a dovolenou mnoha traderů. Markroekalndář rovněž nenabízí zajímavá ekonomická data.

 

EUR/CAD zakončuje letošní rok na důležité úrovni podpory a kulatém číslu 1,5000. Zde se nachází několik významným úrovní v podobě rostoucí trendové linie, 50denního klouzavého průměru a minim, pod nimiž se EUR/CAD neobchodoval poslední dva měsíce. Je nutné si počkat na test kulatého čísla a sledovat „price action“ na nižších časových rámcích, kde bychom mohli najít odpověď, zda se měnový pár udrží nad touto úrovní či nikoliv.

Měnový pár USD/JPY vykonává typický korekční pohyb. Od konce listopadu pozorujeme rostouc trend, uvnitř něhož přicházejí korekce. Aktuálně je USD/JPY uvnitř korekční vlajkové formace, která by měla být proražena nahoru a přivést měnový pár k otestování předchozích maxim na ceně 113,60. Výsledkem korekčního pohybu ve vlajkové formaci může být testování rostoucí trendové linie.

 

Hlavní měnový pár EUR/USD si připisuje v závěru roku plusové body díky pohybu v rostoucím trendovém kanálu. Ačkoliv euro oslabuje na mnoha měnových párech (zejména komoditní měny) kvůli situaci v Katalánsku, proti americkému dolaru má stále převahu. Dokud bude EUR/USD v tomto rostoucím kanálu, budou mít býci jasně návrh a euro může dosahovat nových maxim.

Makrokalendář na týden:

 

Úterý: JPY: Projev Kuroda (BoJ)

Středa: USD: Spotřebitelská důvěra (CB)

Čtvrtek: USD: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Pátek: EUR: Data inflace (CPI) Německo

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.