Týdenní technická analýza DAX, GBP/USD a Zlato

Předchozí týden se Evropská centrální banka (ECB) snažila tlumit očekávání trhu ohledně ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně. Odvolávala se na slabou inflaci a vyzývala k trpělivosti. Nicméně její úsilí vyšlo nazmar a euro pokračovalo v růstu proti americkému dolaru. Tento týden si vezme slovo americká centrální banka (Fed). Ta bude ve středu večer rozhodovat o měnové politice USA. Tentokrát bez tiskové konference. Dalším důležitým milníkem v osudu dolaru budou data o stavu americké ekonomiky. V pátek bude publikován první výsledek HDP za drahý kvartál letošního roku. Investoři čekají výrazné polepšení a posílení HDP o 2,5 procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím, kdy rostlo hospodářství o 1,4 procenta.

Německý akciový index DAX zakončil minulý týden v silně medvědím duchu. Trh se dostal do blízkosti podpůrné hrany rostoucího trendového kanálu. Její testování lze predikovat na základě rýsujícího se harmonického pohybu AB=CD. V blízkosti podpory 11 950 bodů se bude rozhodovat o případném setrvání trhu v trendu. Pokud trh opustí trendový kanál, hrozí výraznější korekce. Proti německým akciím hraje silné euro. Dále klesají automobilky, proti nimž zahájili antimonopolní regulátoři EU vyšetřování evropských výrobců pro podezření z kartelu a porušování pravidel volné soutěže. Daxu v pondělí nepomohly ani výsledky německých indexů PMI, ani úterní výsledek indexu IFO.

Sterling (GBP/USD) stále bojuje s hladinou 1,30, která se stala významným milníkem především pro nakupující. Dlouhodobá tržní struktura se stáčí do rostoucího reverzního klínu, jenž je navíc podpořena o divergenci na MACD. Krátkodobě však GBP/USD může těžit ze zatím nenaplněné obrácené formace hlava – ramena, u které stále nedošlo k prolomení neckline hladiny.

Zlato se dostalo k rozhodující úrovni na ceně 1 250 USD za unci. V těchto místech již trh několikrát změnil svůj krátkodobý trend a otázkou je, zda se tak stane i tentokrát. Trh v posledních týdnech drží strukturu rostoucí trojúhelníku, jenž krátkodobě favorizuje býky, a to až k ceně 1 300 USD za unci.


Makrokalendář na týden

  • Pondělí: EUR: Indexy nákupních manažerů (PMI)

 

  • Úterý: JPY: Zápis z posledního zasedání japonské centrální banky (BoJ)

 

                     USD: spotřebitelská důvěra CB, hlasování Senátu o zahájení debaty ke zdravotnické reformě

 

  • Středa: AUD: čtvrtletní data inflace (CPI)

 

                        GB: data HDP za Q2/2017

                        USD: Zasedání americké centrální banky (Fed)

  • Čtvrtek: USD: objednávky zboží dl. Spotřeby

 

  • Pátek: EUR: Německo – data inflace (index CPI) za červenec

 

                      JPY: data inflace (index CPI) za červenec

                      USD: první měření HDP za Q2/2017
 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.