Týdenní technická analýza amerického dolaru, ropy a japonského akciového indexu

Americký dolar dostal ke konci předchozího týdne ránu, protože americký Senát podle všeho schválí snížení korporátní daně později, tedy až od roku 2019. Německo opět kritizovalo Evropskou centrální banku (ECB), když ekonomický výbor ve zprávě pro parlament upozornil na přehřívající se ekonomiku, které nesvědčí nízké úrokové sazby. Tento týden na rozdíl od toho předchozího nabízí zajímavý makrokalendář. Čekají nás data HDP z eurozóny, výsledek inflace, maloobchodních prodejů a stav trhu práce ve Velké Británii, promluví centrální bankéři, a to Draghi, Yellenová, Carney nebo Kuroda.

Index amerického dolaru (FUSD) vytvořil formaci obrácená hlava-ramena. Rovněž se již dostal nad úroveň neckline, což dolaru predikuje další růst. V příštím týdnu by index mohl opět otestovat neckline úroveň, a pokud zůstane nad ní, tak lze očekávat dokončení formace obrácená hlava hlava-ramena.

 

Cena americké ropy WTI testuje významnou cenovou úroveň 57 dolarů za barel. Na týdenním grafu vidíme formaci obrácená hlava-ramena, jejíž neckline úroveň je na ceně 57 USD testována. Proražení této silné rezistence by zvýšilo pravděpodobnost naplnění technické formace a posílení ceny ropy.

Ve vývoji ceny ropy sehraje důležitou roli blížící se setkání zemí OPEC. To je naplánováno na 30.11.2017. Od sezení se očekává, že členské země opět prodlouží dohodu o limitech těžby. Tento scénář je již v ceně ropy započten, a tedy jenom alternativní vývoj by se mohl postarat o větší cenové výkyvy.

Japonskému akciovému indexu Nikkei (JP225) se podařilo předchozí pondělí překonat letní maxima na úrovni 20 925 bodů. V průběhu celého týdne pak index atakoval nové vyšší hodnoty. Avšak ve čtvrtek se situace zvrátila a Nikkei čelil výprodeji. Celkově tak zakončil týden reverzní svíčkovou formaci „pinbar“, která by se mohla postarat o korekci a opětovné testování letních maxim. Navíc japonský akciový index se zpravidla vyvíjí opačným směrem jako měnový pár USD/JPY. Korekce na japonském akciovém trhu by tak znamenala posílení USD/JPY.

 

 

Makrokalendář na týden:
 

Pondělí: Kanada (CAD): státní svátek

            USA (USD): Projev Harker (Fed)

            Japonsko (JPY): Projev Kuroda (BoJ)

Úterý: Čína (CNY/AUD): Průmyslová produkce

            Německo (EUR): HDP za 3. kvartál, index ZEW

            Eurozóna (EUR): HDP za 3. kvartál, projev Draghi (ECB)

            Británie (GBP): Inflace (index CPI), projev Carney (BoJ)

            USA (USD): projev Yellenová , Evans (Fed)

            Japonsko (JPY): projev Kuroda (BoJ)

Středa: Japonsko (JPY): HDP za 3. kvartál

              Británie (GBP): data z trhu práce

              USA (USD): inflace (index CPI), maloobchodní prodeje

Čtvrtek: Austrálie (AUD): data z trhu práce

               Británie (GBP): maloobchodní prodeje, projev Carney (BoJ)

               USA (USD): využití výrobních kapacit, průmyslová výroba

Pátek: Eurozóna (EUR): projev Draghi (ECB)

            Kanada (CAD): inflace (index CPI)

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.