Týdenní technická analýza amerického dolaru, EUR/JPY a EUR/AUD

Hlavní slovo si v tomto týdnu vezmou francouzské prezidentské volby, které se konají již o víkendu 23. dubna. Do druhého kola (7. května) postoupí dva kandidáti ze 4 favoritů. Z makrokalendáře budou dominovat evropské indexy nákupních manažerů (PMI) v pátek, které mohou být zastíněny právě blížícími se francouzskými volbami. Americký dolar stále nedokáže najít důvod k růstu.

Donald Trump nepřesvědčil investory o proveditelnosti a splnitelnosti předvolebních slibů. Útoky na Sýrii a Afganistán zvýšily geopolitické napětí. V pátek zastavily poslední dolarové nákupy slabá data inflace (index CPI). Poprvé od loňského února spotřebitelské ceny meziměsíčně poklesly.  Donald Trump předchozí týden slovně intervenoval proti americkému dolaru, když uvedl, že se mu líbí nízké úrokové sazby a vyjádřil spokojenost s práci Janet Yellenoé, což vyvolalo spekulaci, že by mohla být opět zvolena v příštím roce na svou pozici šéfky Fedu.

Japonský jen si opět v minulém týdnu nebral žádné servítky. Silný medvědí trend trvá již několik dní a velmi zřetelně se projevuje především na měnovém páru EUR/JPY. Trh nedávno prolomil důležitý support 116,32 a zastavila ho až dlouhodobá trendová linie, ze které vycházel dřívější býčí trend. Přesto nemusejí mít býci ještě vyhráno. Na trhu se nachází harmonická netopýří formace, a ta predikuje ještě mírný propad. Včerejší reverzní formace vznikla za nízké volatility a může jít o falešný signál. Únik z eura do japonského jenu prezentuje útěk z nejistého evropského kontinentu do bezpečného přístavu.

Japonský jen si opět v minulém týdnu nebral žádné servítky

Měnový index amerického dolaru (FUSD) nemá zrovna růžové vyhlídky pro tento týden. Trh se již delší dobu potácí uvnitř klesajícího klínu. V minulém týdnu se přitom odrazil od horní hrany formace a 100denního klouzavého průměru. Znovu se tak otevírá cesta k podpoře 98,70 bodu, případně ještě níže k dolní hraně formace.

Jak silný je australský dolar? Tuto otázku si v těchto dnech jistě kladou obchodníci měnového páru EUR/AUD. Trh nedokázal prorazit skrze rezistenci 1,4170 a místo toho dává vzniknout reverzní formaci hlava-ramena. Ta se sice objevuje v momentě, kdy EUR/AUD již delší dobu klesal, ale na druhou stranu zatím nenašel dostatek energie, aby dokázal tento trend definitivně potvrdit. Po konfirmaci této formace bude potřeba jasnější prolomení „neckline“ úrovně. Euro bude tento týden a v úvodu příštího týdne pod tlakem 1. kola francouzských prezidentských voleb.

 

Makrokalendář:

Pondělí: Čína HDP

Úterý:     Zápis za zasedání australské centrální banky (RBA)

                 USA: stavební povolení, nové započaté stavby domů, průmyslová výroba, míra využití průmyslových kapacit

                 NZD: aukce mléka

                 CAD: Projev člena kanadské centrální banky (BOC) o měnové politice

Středa:    Finální index inflace (CPI) z eurozóny za měsíc březen

                 Béžová kniha Fedu (USA)

Čtvrtek:  NZD: čtvrtletní data inflace

                 AUD: podnikatelská důvěra

                 Projev Marka Carney (BOE) a ministra financí USA

Pátek:    Indexy PMI z eurozóny

                GB: maloobchodní prodeje

                Kanada: index inflace (CPI)

                USA: prodej existujících domů

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.