Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 29. týden 2018

Minulý týden byl výrazněji ovlivněn politickými událostmi a především evropským turné amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten nejdříve v Bruselu řešil otázku NATO a snažil se přesvědčit ostatní členy aby zvýšily výdaje na obranu, v budoucnu až na 4% HDP. Z Bruselu se Trump přemístil do Londýna, kde nejdříve řekl v rozhovoru, že by Brexit dělal jinak a soft Brexit nedovoluje uzavřít USA s Británií obchodní dohodu. Trump se v pondělí přesunul do Helsinek, kde ho čeká summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Z fundamentů trhy žádný výrazně nepřekvapil, nicméně FEDu vytvořila ideální prostředí pro další zvyšování inflace, která rostla nad 2% inflační cíl.

V aktuálním týdnu nás čekají další data inflace z Británie, Kanady a Eurozóny. Zajímavé budou dále jakékoliv zprávy ohledně obchodních válek a jak zareaguje Čína na chystaná americká cla na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Toto video má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.