Tuzemský trh práce se dále přehřívá

Situace na tuzemském trhu práce se nemění a to ani přesto, že míra nezaměstnanosti stoupla v červenci z 2,9% na 3,1%. Bez práce je více jak 230 000 lidí, volných míst na trhu práce naopak rostl přes 300 000.

Nerovnováha na trhu práce tak pokračuje a firmy musí někdy odmítat objednávky, kvůli nedostatku zaměstnanců. Začátkem letních měsíců jsou přitom plně v proudu sezonní práce a tak se dá zvýšená nezaměstnanost vysvětlit příchodem absolventů na trh práce, kteří si však na utaženém trhu práce rychle práci najdou. Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je podle Úřadu práce o stavební a montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních automobilů, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče nebo kuchaře.

Nízká nezaměstnanost a s ní spojeny nedostatek zaměstnanců tlačí na růst mezd. Firmy si však nemůžou dovolit zvyšovat mzdy takovým tempem, jakým by si přáli zaměstnanci a to především kvůli nenaplnění produkčních kapacit. Firmy musí kvůli nedostatku zaměstnanců odmítat zakázky, což při růstu mezd způsobuje výrazné zvýšení nákladů a tím pádem menší zisky. Právě růst mezd by se měl projevit následně do růstu inflace, sama centrální banka počítá s nominálním zvýšením mezd o 8,6%. Problém se také vyskytuje v produktivitě, kdy růst mezd nekoresponduje s růstem produktivity zaměstnanců.   

Zaměstnavatelům tak nezbývá mnoho možností, kdy mohou spoléhat na vládu, která chystá mimořádná pracovní víza po cizince. Firmy by mohli tak získat zaměstnance ze zahraničí a vyřešit tak problém s nedostatkem pracovní síly. Jsou i další možnosti jako oslovení seniorů, více zkrácených úvazků nebo tlačit na produktivitu. Firmy by pak měly především investovat, což by mohlo vykompenzovat nedostatek zaměstnanců.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti