Tuzemský trh práce se dále přehřívá

Situace na tuzemském trhu práce se nemění a to ani přesto, že míra nezaměstnanosti stoupla v červenci z 2,9% na 3,1%. Bez práce je více jak 230 000 lidí, volných míst na trhu práce naopak rostl přes 300 000.

Nerovnováha na trhu práce tak pokračuje a firmy musí někdy odmítat objednávky, kvůli nedostatku zaměstnanců. Začátkem letních měsíců jsou přitom plně v proudu sezonní práce a tak se dá zvýšená nezaměstnanost vysvětlit příchodem absolventů na trh práce, kteří si však na utaženém trhu práce rychle práci najdou. Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je podle Úřadu práce o stavební a montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních automobilů, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče nebo kuchaře.

Nízká nezaměstnanost a s ní spojeny nedostatek zaměstnanců tlačí na růst mezd. Firmy si však nemůžou dovolit zvyšovat mzdy takovým tempem, jakým by si přáli zaměstnanci a to především kvůli nenaplnění produkčních kapacit. Firmy musí kvůli nedostatku zaměstnanců odmítat zakázky, což při růstu mezd způsobuje výrazné zvýšení nákladů a tím pádem menší zisky. Právě růst mezd by se měl projevit následně do růstu inflace, sama centrální banka počítá s nominálním zvýšením mezd o 8,6%. Problém se také vyskytuje v produktivitě, kdy růst mezd nekoresponduje s růstem produktivity zaměstnanců.   

Zaměstnavatelům tak nezbývá mnoho možností, kdy mohou spoléhat na vládu, která chystá mimořádná pracovní víza po cizince. Firmy by mohli tak získat zaměstnance ze zahraničí a vyřešit tak problém s nedostatkem pracovní síly. Jsou i další možnosti jako oslovení seniorů, více zkrácených úvazků nebo tlačit na produktivitu. Firmy by pak měly především investovat, což by mohlo vykompenzovat nedostatek zaměstnanců.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti