Tuzemský trh práce se dále přehřívá

Situace na tuzemském trhu práce se nemění a to ani přesto, že míra nezaměstnanosti stoupla v červenci z 2,9% na 3,1%. Bez práce je více jak 230 000 lidí, volných míst na trhu práce naopak rostl přes 300 000.

Nerovnováha na trhu práce tak pokračuje a firmy musí někdy odmítat objednávky, kvůli nedostatku zaměstnanců. Začátkem letních měsíců jsou přitom plně v proudu sezonní práce a tak se dá zvýšená nezaměstnanost vysvětlit příchodem absolventů na trh práce, kteří si však na utaženém trhu práce rychle práci najdou. Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je podle Úřadu práce o stavební a montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních automobilů, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče nebo kuchaře.

Nízká nezaměstnanost a s ní spojeny nedostatek zaměstnanců tlačí na růst mezd. Firmy si však nemůžou dovolit zvyšovat mzdy takovým tempem, jakým by si přáli zaměstnanci a to především kvůli nenaplnění produkčních kapacit. Firmy musí kvůli nedostatku zaměstnanců odmítat zakázky, což při růstu mezd způsobuje výrazné zvýšení nákladů a tím pádem menší zisky. Právě růst mezd by se měl projevit následně do růstu inflace, sama centrální banka počítá s nominálním zvýšením mezd o 8,6%. Problém se také vyskytuje v produktivitě, kdy růst mezd nekoresponduje s růstem produktivity zaměstnanců.   

Zaměstnavatelům tak nezbývá mnoho možností, kdy mohou spoléhat na vládu, která chystá mimořádná pracovní víza po cizince. Firmy by mohli tak získat zaměstnance ze zahraničí a vyřešit tak problém s nedostatkem pracovní síly. Jsou i další možnosti jako oslovení seniorů, více zkrácených úvazků nebo tlačit na produktivitu. Firmy by pak měly především investovat, což by mohlo vykompenzovat nedostatek zaměstnanců.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst