Tuzemský trh práce se dále přehřívá

Situace na tuzemském trhu práce se nemění a to ani přesto, že míra nezaměstnanosti stoupla v červenci z 2,9% na 3,1%. Bez práce je více jak 230 000 lidí, volných míst na trhu práce naopak rostl přes 300 000.

Nerovnováha na trhu práce tak pokračuje a firmy musí někdy odmítat objednávky, kvůli nedostatku zaměstnanců. Začátkem letních měsíců jsou přitom plně v proudu sezonní práce a tak se dá zvýšená nezaměstnanost vysvětlit příchodem absolventů na trh práce, kteří si však na utaženém trhu práce rychle práci najdou. Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je podle Úřadu práce o stavební a montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních automobilů, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče nebo kuchaře.

Nízká nezaměstnanost a s ní spojeny nedostatek zaměstnanců tlačí na růst mezd. Firmy si však nemůžou dovolit zvyšovat mzdy takovým tempem, jakým by si přáli zaměstnanci a to především kvůli nenaplnění produkčních kapacit. Firmy musí kvůli nedostatku zaměstnanců odmítat zakázky, což při růstu mezd způsobuje výrazné zvýšení nákladů a tím pádem menší zisky. Právě růst mezd by se měl projevit následně do růstu inflace, sama centrální banka počítá s nominálním zvýšením mezd o 8,6%. Problém se také vyskytuje v produktivitě, kdy růst mezd nekoresponduje s růstem produktivity zaměstnanců.   

Zaměstnavatelům tak nezbývá mnoho možností, kdy mohou spoléhat na vládu, která chystá mimořádná pracovní víza po cizince. Firmy by mohli tak získat zaměstnance ze zahraničí a vyřešit tak problém s nedostatkem pracovní síly. Jsou i další možnosti jako oslovení seniorů, více zkrácených úvazků nebo tlačit na produktivitu. Firmy by pak měly především investovat, což by mohlo vykompenzovat nedostatek zaměstnanců.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti