Trump zahýbal všemi trhy, USDJPY pokračuje v poklesu

Akciové indexy navázaly na ztráty ze začátku týdne a zatím pokračují v další vlně výprodejů. Katalyzátorem výprodejů nejsou nakonec desetileté výnosy, jak se očekávalo, ty se drží pod 2,9%. Zatímco se VIX se zabydlel nad úrovní 20 bodů. A nervozita na trzích během včerejší seance výrazně vzrostla. Můžou za to i komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten oznámil, že USA zavede od příštího týdne cla na dovoz ocele ve výši 25% a 10% na hliník. Slibuje si od toho oživení amerického ocelářského průmyslu, který je podle něj ostatními zeměmi ušlapáván. Na to zareagovala EU, ze které zaznělo, že na případné cla bude reagovat protiopatřením a vnímá opatření ze strany USA jako neslučitelné s pravidly Světové obchodní organizace.  Americký dolar během včerejší seance v reakci na zprávy ohledně cla ze strany USA oslaboval. To však nepomohlo akciovým trhům, které reagovaly na zprávy spíše negativně.  Slabší americký dolar rozvlnil ropu, která však začátkem dnešní seance opět ztrácí. Ostatní komodity jako zlato nebo stříbro reagovaly na slabší americký dolar lehkým posílením. Zajímavých zpráv jsme se dočkali z Japonska. Tam zaznělo, že Japonská centrální banka zvažuje v roce 2019 opuštění od jejich obrovské stimulační politiky. Na to reagoval japonský jen velmi pozitivně a spolu se slábnoucím americkým dolar je opět zpět v  klesajícím trendu, kdy na páru USDJPY nyní testuje dosavadní low roku 2018. Včerejší fundamenty tedy zůstaly i vzhledem k nečekaným zprávám v ústraní. Kde výrobní PMI v USA rostlo na 60,8 bodů a oproti ostatním zemím v globálním hledisku zatím udržuje svou růstovou expanzi, kdy žádanky o nezaměstnanost klesly na nejnižší úrovně od roku 1969. Včera měl také projev pan Powell, kde však nezazněly podle očekávání žádné nové informace, spíše se vyjádřil k ekonomice. Nevidí žádné známky přehřívání ekonomiky a postupným zvyšováním úrokových sazeb se bude snažit dosáhnout zrychlování inflace k 2% inflačnímu cíli.

V 10:30 byly zveřejněny z Velké Británie data PMI z konstrukčního sektoru, ty rostly z 50,2 na 51,4 bodů. Britská libra zůstala víceméně v klidu, během dnešní seance bude čekat především na vystoupení Theresy Mayové, která by se měla vyjádřit k situaci ohledně vyjednávání o přechodném období po brexitu a zda bude VB součástí jednotného trhu, jakékoliv negativní komentáře budou mít velmi špatný dopad na vývoj britské libry. V 11:00 bude mít za BoE projev Mark Carney. V 14:30 budou zveřejněna důležitá meziměsíční data HDP v Kanadě.

Důležité: Již v neděli proběhnou v Itálii volby do parlamentu. Zatím vše naznačuje tomu, že nebudou volby takovým strašákem pro EU a finanční trhy jak se předpokládalo. Nejpravděpodobnějším scénářem je utvoření větší koalice, ale na výsledky bude třeba si ještě počkat. I přesto, že jsou finanční trhy před volbami poměrně v klidu, byl bych s obchody přes víkend na euru opatrnější.

Měnový pár USDCHF se po dvou neúspěšných breakoutech oblasti konsolidace, kdy utvořil naposledy dvojitý vrchol na ceně 0,9470, vrací zpět do oblasti konsolidace, kde strávil nejvíce času. Pomohl mu i slábnoucí americký dolar, ale reakce zpět byla možná až přehnaná. V obou případech dvojitého vrcholu byla růstová akce poměrně pomalá a reakce prodejců byla velmi razantní.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti