Trump uklidnil finanční trhy, fundament v Eurozóně se začíná zhoršovat

Včerejší seance byla nakonec poměrně volatilní a to navzdory nedostatku důležitých fundamentů. Dočkali jsme se však několika fundamentů, které měly dopad na vývoj finančních trhů. Opět byl v ohnisku pozornosti Donald Trump a jeho Twitter. Ten zmírnil obavy z potencionální války a vyjádřil se k útoku na Sýrii, že by mohl přijít brzy, nebo také vůbec. To pomohlo zmírnit obavy investorů, ze kterých nejvíce těžil americký dolar, který za včerejší seanci začal posilovat, po čtyřech ztrátových seancích. Ten se projevil i do vývoje na páru EURUSD, kde euro včera výrazně ztrácelo. To i kvůli dalším fundamentům, které hovořily spíše pro jeho pokles. V 11:00 byla zveřejněna průmyslová produkce v Eurozóně, ta nečekaně klesla o 0,8%, když se očekával její růst o 0,1%. Ta potvrdila zhoršující se sentiment od začátku roku, kdy zklamaly v EU data PMI za téměř všechny sektory. Dalším fundamentem bylo včerejší zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB. Představitelé ECB se obávají rizika obchodní války s USA a zároveň negativního dopadu silné evropské měny. To by mohlo ovlivnit potencionální ukončení kvantitativního uvolňování, které by mělo běžet minimálně do konce letošního září. Především panuje nejistota ohledně vývoje inflace, ta se drží poměrně daleko od 2% inflačního cíle a silné euro jí brání v dalším růstu. Nadále se však domnívají, že hospodářský růst bude pokračovat a pomůže inflaci v růstu a ECB si bude moct dovolit postupné utahování měnové politiky. Euro však dnes dopoledne opět roste a zdá se tedy, že býci na EURUSD jsou aktivní a chtějí si udržet své pozice ze začátku týdne.

Dnes ráno v 5:09 byla zveřejněna obchodní bilance v Číně, ta nečekaně klesla o 30 miliard, ačkoliv se očekával nárůst o 179 miliard.  V 8:00 byla zveřejněna německá inflace, ta rostla za březen o 0,4%. V 11:00 bude zveřejněna obchodní bilance v Eurozóně, výsledek by však neměl způsobit zvýšenou volatilitu.

Situace na akciových trzích se v aktuálním týdnu trochu uklidnila, to i díky velmi malému počtu zpráv týkající se obchodní války a následného uklidnění kolem útoku USA na Sýrii. I přesto si však akciové trhy hledají svůj směr, ačkoliv většina z nich zažívá poměrně ziskový týden. Ten by mohl nastat i v následujících seancích, alespoň tedy z technického hlediska. Tam trh utvořil formaci rostoucího trojúhelníku, který již klepe na dveře rezistenci 2671.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti