Trump uklidnil finanční trhy, fundament v Eurozóně se začíná zhoršovat

Včerejší seance byla nakonec poměrně volatilní a to navzdory nedostatku důležitých fundamentů. Dočkali jsme se však několika fundamentů, které měly dopad na vývoj finančních trhů. Opět byl v ohnisku pozornosti Donald Trump a jeho Twitter. Ten zmírnil obavy z potencionální války a vyjádřil se k útoku na Sýrii, že by mohl přijít brzy, nebo také vůbec. To pomohlo zmírnit obavy investorů, ze kterých nejvíce těžil americký dolar, který za včerejší seanci začal posilovat, po čtyřech ztrátových seancích. Ten se projevil i do vývoje na páru EURUSD, kde euro včera výrazně ztrácelo. To i kvůli dalším fundamentům, které hovořily spíše pro jeho pokles. V 11:00 byla zveřejněna průmyslová produkce v Eurozóně, ta nečekaně klesla o 0,8%, když se očekával její růst o 0,1%. Ta potvrdila zhoršující se sentiment od začátku roku, kdy zklamaly v EU data PMI za téměř všechny sektory. Dalším fundamentem bylo včerejší zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB. Představitelé ECB se obávají rizika obchodní války s USA a zároveň negativního dopadu silné evropské měny. To by mohlo ovlivnit potencionální ukončení kvantitativního uvolňování, které by mělo běžet minimálně do konce letošního září. Především panuje nejistota ohledně vývoje inflace, ta se drží poměrně daleko od 2% inflačního cíle a silné euro jí brání v dalším růstu. Nadále se však domnívají, že hospodářský růst bude pokračovat a pomůže inflaci v růstu a ECB si bude moct dovolit postupné utahování měnové politiky. Euro však dnes dopoledne opět roste a zdá se tedy, že býci na EURUSD jsou aktivní a chtějí si udržet své pozice ze začátku týdne.

Dnes ráno v 5:09 byla zveřejněna obchodní bilance v Číně, ta nečekaně klesla o 30 miliard, ačkoliv se očekával nárůst o 179 miliard.  V 8:00 byla zveřejněna německá inflace, ta rostla za březen o 0,4%. V 11:00 bude zveřejněna obchodní bilance v Eurozóně, výsledek by však neměl způsobit zvýšenou volatilitu.

Situace na akciových trzích se v aktuálním týdnu trochu uklidnila, to i díky velmi malému počtu zpráv týkající se obchodní války a následného uklidnění kolem útoku USA na Sýrii. I přesto si však akciové trhy hledají svůj směr, ačkoliv většina z nich zažívá poměrně ziskový týden. Ten by mohl nastat i v následujících seancích, alespoň tedy z technického hlediska. Tam trh utvořil formaci rostoucího trojúhelníku, který již klepe na dveře rezistenci 2671.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti