Trump „rally“ pokračuje, analýza GBP/USD

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq v úterý zapsaly historická maxima v rámci globálního růstu akciového trhu, taženého zejména finančními a technologickými tituly. Index Dow Jones v průběhu středy atakoval magickou hodnotu 20 000 bodů.  Výsledková sezóna ve Spojených státech nabírá na tempu a mezi investory také sílí optimismus, že brzy budou mít jasnější představu o ekonomických plánech prezidenta Donalda Trumpa.

Nicméně americký dolar se již tolik neraduje. Strach z protekcionismu, který by mohl jít na úkor fiskálních stimulů, brání americkému dolaru v růstu. Index amerického dolaru se propadl proti koši měn na 7týdenní minima. Nicméně dobře si vede libra, která proti USD vystoupala na hodnotu 1,26. Posílila po rozhodnutí soudu o potřebě parlamentního souhlasu k aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Sterling rovněž těží z velkých očekávání ohledně páteční schůzky britské premiérky a amerického prezidenta, kteří by měli projednat nové obchodní vztahy.

Německá podnikatelská morálka, měřena indexem IFO, v lednu ustoupila z tříletého maxima na nejnižší úroveň od září. Mnichovský ekonomický institut Ifo oznámil, že index měřící důvěru 7 000 německých podniků se pro tento měsíc snížil na 109,8 bodu z 111,0 bodu za prosinec, což byla ovšem nejvyšší úroveň od února 2014. Analytici očekávali zvýšení na 111,3 bodu. Podniky podle průzkumu vyjádřily větší spokojenost se svou současnou situací, ale snížil se jejich optimismus, pokud jde o obchodní výhled na nejbližších šest měsíců.

Donald Trump v úterý podepsal dva exekutivní příkazy o pokračování výstavby dvou kontroverzních ropovodů Keystone XL a Dakota Access, a zrušil tak klíčové kroky Obamovy administrativy za ochranu životního prostředí ve prospěch expanze energetické infrastruktury. Zpráva o povolení k výstavbě ropovodu je pozitivní zejména pro kanadský dolar. Ropovod Keystone XL urychlí transport ropy z Kanady do Mexického zálivu. Setkal se také s šéfy tří největších amerických automobilek a vyzval je, aby vyráběli více aut v amerických továrnách.

Britská libra v pondělí prorazila klesající trendovou linii a zamířila výše. V růstu jí také podporuje býčí divergence s oscilátorem MACD. Na měnovém páru lze pozorovat formaci dvojitého dna s neckline 1,2765. Ta by se mohla stát prvním cílem růstového pohybu.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy