Trump a Merkelová: 2 odlišné názory, 2 odlišné světy

Hlavní událostí dnešního dne bude setkání německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Půjde o jejich první setkání, od kdy je Trump v roli amerického prezidenta. Německá kancléřka se měla s Trumpem potkat už v úterý, ale kvůli špatnému počasí schůzku odložila na dnes. Média tvrdí, že je na tuto schůzku dobře připravená. Nelze pochybovat o tom, že půjde o náročné shledání. Názory Německa o USA se odlišují v mnoha ohledech.

  1. Jedním z témat je financování NATO a výdajů členských států na obranu. Aktuálně nesou největší výdaje právě Spojené státy, které ročně vynaloží 3,6 procenta HDP na obranu. Avšak domluva zní, že každá členská země by měla ročně přispět 2 procenta HDP. Toto pravidlo dodržuje jenom 5 zemí. Kromě USA dávají na obranu více než 2 procenta HDP Řecko (2,4 %), Velká Británie (2,2%), Estonsko (2,2 %) a Polsko (2,0%). Pak se k této hranici přibližuje jen Francie, ta platí 1,8 procenta. Například bohaté Německo dává na armádu pouze 1,2 procenta. Vyšší přiliv peněz na obranu je v souladu s novým Trumpovým rozpočtem, v němž plánuje zvýšit výdaje jenom na sektor obrany a vnitřní bezpečnosti. Evropa právě dlouhodobě v oblasti bezpečnosti spoléhá na to, že ji v případě nouze zachrání armáda USA.

Graf: Rozpočty členských zemí NATO na armádu jako podíl HDP

Zdroj: reflex.cz

  1. Další kontroverzní otázkou je zahraniční obchod. Spojené státy mají největší obchodní schodek s Německem a slabé euro jim leží v žaludku. Navarro, obchodní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, odsoudil volný obchod USA s EU. Podle něj Německo využívá slabé euro, aby získalo konkurenční výhodu. Navíc Trumpovy se nelíbil záměr německé automobilky BMW postavit továrnu v Mexiku. Podle něj by měla fabrika stát v USA. Angela Merklová jde na dnešní schůzku právě i s reprezentanty největších firem jako Siemens a BMW.
  2. Dalším kontroverzním tématem bude ekologie. Donald Trump odmítá globální oteplování a environmentálnímu sektoru plánuje snížit rozpočet o 30 procent. Ve své předvolební kampani slíbil, že zruší dohodu z Paříže, v níž se státy zavazují k maximálnímu zvýšení teploty zemského povrchu o max. 2 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Naopak Angela Merklová bojuje proti klimatickým změnám.
  3. Posledním tématem bude přistěhovalectví. Donald Trump se ostře postavil proti přistěhovalectví. Stále plánuje postavit zeď na hranici s Mexikem. Na druhé straně Angela Merklová přijala několik desetitisíců uprchlíků ze širšího Středního východu.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy