Trhy zůstávají nervozní, akciové trhy dále ztrácejí

Včerejší seance nabídla trochu vyšší volatilitu napříč všemi trhy. Na devizových trzích pokračoval v posilování americký dolar. Avšak oproti předchozím seancím dokázaly některé měny korigovat své ztráty nebo alespoň přibrzdit posilující dolar. Nejvýrazněji dokázal posilovat na páru s americkým dolarem japonský jen. Kdy se na trhu USDJPY zdá, že se probouzí opět medvědi a chystají se chránit své dosavadní pozice. Jinak se situace na trzích nijak výrazně neměnila, kdy americké akciové trhy opět lehce ztrácely, zatímco DAX se v podstatě nehnul z místa. Britskou libru včera rozhýbaly data z trhu práce, kdy mzdy zůstaly stabilní a nezaměstnanost rostla z 4,3% na 4,4%. Dále byl včera zveřejněn zápis (minutes) ze zasedání FEDu. Kde však nezazněly žádné nové informace, které investoři doposud neměli. Především se na posledním zasedání probíralo zvyšování úrokových sazeb, které s největší pravděpodobností nastane již na příštím zasedání. Dále se řešilo, zda jsou dostatečně funkční dosavadní modely predikování inflace, které nedokázaly v poslední době odhadnout správně její růst. Na dosavadní vývoj na trzích neměl zápis žádný dopad, pouze jsme byli svědky zvýšené volatility.

10:30 byly ve Velké Británii zveřejněny výsledky druhého odhadu HDP. Ten mezikvartálně klesl o 1 desetinu na 0,4%, jedná se o druhý odhad, na který trh nemá obvykle výraznější reakci. V 13:30 bude zveřejněn zápis ze zasedání ECB, na který trh také většinou výrazněji nereaguje, ale můžete mít ještě na paměti zápis z posledního zasedání, který nastartoval růstový trend na euru. V 14:30 kanadské maloobchodní tržby a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA. V 17:00 budou s jednodenním odstupem zveřejněny zásoby ropy v USA, kvůli pondělnímu státnímu svátku. V 22:45 jsou na programu maloobchodní tržby na Novém Zélandu.

Německý akciový index DAX se pohybuje od korekce na akciových trzích v širší a užší oblasti konsolidace. Zdálo se, že DAXu pomůže začátkem týdne silnější americký dolar, ale DAX nedokázal nijak výrazněji zavřít nad užší oblastí konsolidace. Pin bar z 14 ledna a následující den odmítnutí úrovně 12351 nám hovoří o lehké převaze kupců, kteří však nedokázali být dodatečně silní, aby pohnuli trhem alespoň k horní hraně širší oblasti konsolidace. Dnes ráno býci opět odmítli nižší ceny a nyní bude důležitá reakce na úroveň 12351. pokud by se dokázal odrazit se od úrovně níže, otevírá se pro DAX prostor, aby se alespoň krátkodobě podíval níže. Pokud však nastane opačný scénář tedy návrat zpět do oblasti konsolidace, bude potvrzena převaha kupců a potencionál pro obchody long.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti