Trhy zachovávají klid před Brexitem

Evropské akciové trhy si i den před britským referendem o setrvání v Evropské unii udržují pozitivní náladu z předchozích dní. Britský akciový index FTSE 100 posiluje o 0,2 procenta. Německý DAX si připisuje přes 0,5 procenta zisku. V zelených číslech včera uzavřela i Amerika. Index Dow Jones posílil o 0,14 procenta na 17 804,87 bodu a širší index S&P 500 stoupl o 0,27 procenta na 2083,25 bodu.

Sázkové kanceláře vidí čím dál vyšší pravděpodobnost, že Británie v unii zůstane, než že se rozhodne odejít, což podpořilo tento týden oživení akciových trhů a rizikových aktiv na úkor bezpečných přístavů. Nicméně samotné předvolební průzkumy ukazují zhruba vyrovnané síly obou volebních táborů (Brexit versus Bremain). Bookmakeři nabídli finančnímu trhu v posledních letech spolehlivé predikce, jak by podobná referenda mohla dopadnout a proto ceny finančních aktiv na jejich prognózy s důvěrou reagují. Britské libře se daří držet poblíž letošních maxim proti americkému dolaru. Nicméně posílení britské libry z posledních dní lze připisovat i short coveringu, tedy uzavírání spekulativních krátkých pozic před referendem.

Britská výzkumná společnost ORB (Opinion Reserch Business) zveřejnila informaci, že předpokládá, že 3 ze 4 nerozhodnutých voličů, si nakonec zvolí možnost setrvání v Evropské unii. Nicméně v případě Brexitu se odhaduje pokles GBP/USD až k úrovním 1,35 – 1,30. Podrobněji se budeme věnovat britskému referendu v našem dnešním webináři. Harmonogram zveřejňování výsledků referenda naleznete zde.

Zatímco Mario Draghi včera ve svém projevu před Evropským parlamentem ujišťoval posluchače, že Evropská centrální banka (ECB) je připravená použít všechny instrumenty, pokud by to eventuální Brexit vyžadoval, švýcarská investiční banka UBS své klienty varovala, že možná nebude schopna vyplnit všechny obchodní požadavky zadané prostřednictvím elektronické platformy, když referendum ovlivní likviditu a způsobí extrémní volatilitu.

Janet Yellenová včera před bankovním výborem Senátu promluvila velmi opatrně ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA. Její celkový holubičí tón opět snížil sázky na červencové zvýšení sazeb. Aktuálně trhy kalkulují s touto variantou na úrovni 10 procentní pravděpodobnosti. Pro září trhy počítají jen s 30 procentní pravděpodobností, že Fed zvýší základní úrokovou sazbu. Dnes čeká Janet Yellenovou další vystoupení, tentokrát před dolní komorou Kongresu. Očekáváme projev v podobném duchu, řeč by tedy neměla přinést žádné nové tržní informace.

V platnost se vrací náš pondělní graf NZD/USD, kdy se na denním timeframu (časovém rámci) vytvořila svíčková formace pinbar, která podporuje naše očekávání vzniku formace dvojitého vrcholu a následného oslabení NZD/USD. Formace zůstává v platnosti, pokud trh nepřekoná včerejší maxima 0,7168. Samozřejmě musíme trhu nechat toleranci pár pipů. 


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst