Trhy si udržují pozitivní sentiment, dnes výsledky inflace v USA

Většina trhů si během včerejší seance dokázala udržet své pozice. Pozitivní sentiment z pondělní seance se tedy nakonec přenesl i do té úterní a trhy pokračovaly ve svých předchozích ziscích, především měny v koši proti americkému dolaru, který ztrácí již třetí den v řadě. Akciové indexy také navázaly na pondělní zisky dalším nárůstem. Index volatility VIX se však stále drží nad 20 body, což značí přetrvávající nervozitu investorů. Ačkoliv jsme se dočkali pozitivního fundamentu v podobě projevu čínského prezidenta, nebezpečí na trzích stále je a na nějaký výrazný nárůst to zatím nevypadá. Nejvýraznější zisky opět realizovala ropa, ta se dostala poměrně blízko ke svým dosavadním maximum z roku 2018. To především potom co investoři zmírnili své obavy z obchodní války. Včerejší seance byla pro ropu nejziskovější od července minulého roku, za včerejší seanci dokázala růst o 2,09 dolarů a prakticky od začátku do konce dne bez výraznější intradenní korekce. Ropa Brent se dokonce dokázala dostat nad své dosavadní high letošního roku až na úroveň 70,70 dolarů za barel. Jinak byla včerejší seance bez významnějších fundamentů. Byla zveřejněna data z trhu bydlení v Kanadě, konkrétně počet stavebních povolenek, který klesl o 2,6%, kanadský dolar to však nezastavilo ve včerejším zisku. Zároveň americké PPI vykázalo za březen růst o 0,3% a předčilo tak očekávaní 0,1%.

Dnešní seance bude na makroekonomické zprávy výrazně bohatší a v aktuálním týdnu pravděpodobně nejbohatší. V 10:30 budou zveřejněna data průmyslové produkce ve Velké Británii. V 14:30 bude zveřejněna velmi očekávaná inflace z USA. V 16:30 budou zveřejněny tradiční zásoby ropy v USA a ve 20:00 vše uzavře zápis ze zasedání FEDu.

Ropa dokázala realizovat od začátku týdne razantní zisky a zatím to vypadá na jeden z nejlepších týdnů. Zároveň sentiment na ropě je spíše růstový podle fundamentu i price action. Dnes budou zveřejněny zásoby ropy v USA, které mohou výrazněji zahýbat trhem. Očekává se pokles o 0,6 mil. barelů, ačkoliv agentura API odhaduje nárůst o 1,76 mil. barelů, což by poslalo ropu na nižší úrovně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti