Trhy si udržují pozitivní sentiment, dnes výsledky inflace v USA

Většina trhů si během včerejší seance dokázala udržet své pozice. Pozitivní sentiment z pondělní seance se tedy nakonec přenesl i do té úterní a trhy pokračovaly ve svých předchozích ziscích, především měny v koši proti americkému dolaru, který ztrácí již třetí den v řadě. Akciové indexy také navázaly na pondělní zisky dalším nárůstem. Index volatility VIX se však stále drží nad 20 body, což značí přetrvávající nervozitu investorů. Ačkoliv jsme se dočkali pozitivního fundamentu v podobě projevu čínského prezidenta, nebezpečí na trzích stále je a na nějaký výrazný nárůst to zatím nevypadá. Nejvýraznější zisky opět realizovala ropa, ta se dostala poměrně blízko ke svým dosavadním maximum z roku 2018. To především potom co investoři zmírnili své obavy z obchodní války. Včerejší seance byla pro ropu nejziskovější od července minulého roku, za včerejší seanci dokázala růst o 2,09 dolarů a prakticky od začátku do konce dne bez výraznější intradenní korekce. Ropa Brent se dokonce dokázala dostat nad své dosavadní high letošního roku až na úroveň 70,70 dolarů za barel. Jinak byla včerejší seance bez významnějších fundamentů. Byla zveřejněna data z trhu bydlení v Kanadě, konkrétně počet stavebních povolenek, který klesl o 2,6%, kanadský dolar to však nezastavilo ve včerejším zisku. Zároveň americké PPI vykázalo za březen růst o 0,3% a předčilo tak očekávaní 0,1%.

Dnešní seance bude na makroekonomické zprávy výrazně bohatší a v aktuálním týdnu pravděpodobně nejbohatší. V 10:30 budou zveřejněna data průmyslové produkce ve Velké Británii. V 14:30 bude zveřejněna velmi očekávaná inflace z USA. V 16:30 budou zveřejněny tradiční zásoby ropy v USA a ve 20:00 vše uzavře zápis ze zasedání FEDu.

Ropa dokázala realizovat od začátku týdne razantní zisky a zatím to vypadá na jeden z nejlepších týdnů. Zároveň sentiment na ropě je spíše růstový podle fundamentu i price action. Dnes budou zveřejněny zásoby ropy v USA, které mohou výrazněji zahýbat trhem. Očekává se pokles o 0,6 mil. barelů, ačkoliv agentura API odhaduje nárůst o 1,76 mil. barelů, což by poslalo ropu na nižší úrovně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti