Trhy se po útocích v Bruselu rychle vzpamatovaly, analýza EUR/GBP

Evropské akciové indexy dnes i navzdory včerejším úrokům v Bruselu, k nimž se přiznali přívrženci Islámského státu, posilují. Americký akciový trh včera nakonec uzavřel smíšeně, když právě po útocích otevřel v červených číslech. Dow Jones zavřel 0,23 procenta v mínusu, S&P 500 o 0,09 procenta níže a technologický Nasdaq ukončil obchodní seanci beze změny. Kladně překvapil americký Richmondský index ze sektoru výroby, který překvapivě vyskočil z mínus 1 na 22 bodů. Navíc jestřábí komentáře od jednotlivých členů Fedu (Harker, Evans) povzbuzují americký dolar na týdenní maxima. Rovněž rostou výnosy z amerických státních dluhopisů.

Investorský apetit po riziku byl včera ihned po útocích negativně zasažen, když začaly posilovat bezpečné přístavy jako japonský jen a státní dluhopisy. Nicméně v průběhu americké seance se situace zklidnila a Asie zavřela rovněž smíšeně.  Kromě útoků v Belgii byly včera zveřejněny pozitivní výsledky podnikatelské nálady v evropských zemích. Indexy nákupních manažerů (PMI) z dvou největších ekonomik eurozóny (Německa a Francie) pozitivně překvapily. Kladný výsledek přinesl i index německé podnikatelské nálady IFO.

Nálada německých analytiků a investorů se v březnu zlepšila ve srovnání s únorem, a to i navzdory nejistotě ohledně ekonomického výhledu na rozvíjejících se trzích. Index ZEW pro tento měsíc stoupl na 4,3 bodu z 1 bodu za únor. Ekonomové v průměru očekávali zvýšení na 5,0 bodu. Nicméně hodnocení aktuálních podmínek se zhoršilo z 52,3 na 50,7 bodu. Analytici čekali růst na 53 bodů. Výsledky tak ukazují, že analytici se dívají na aktuální stav i vyhlídky německé ekonomiky pesimističtěji než podnikatelé (PMI, IFO).

Dnes bude zveřejněna výše zásob ropy a obchodní bilance na Novém Zélandu.

EUR/GBP testuje předchozí maxima a formaci 3jitého vrcholu. Britská libra se včera po útocích v Bruselu dostala pod prodejní tlak, protože Britové by mohli začít více inklinovat k Brexitu. Poloha oscilátoru zatím naznačuje, že EUR/GBP by rezistenci mohlo odmítnout. Ideální je sledovat vývoj na nižších časových rámcích.  

Zdroj: Investplanet & Michala Moravcová
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy