Trhy korigují ztráty z minulého týdne, euro opět nad 1,24

Během včerejší seance jsme postrádali výraznější fundamenty, které by měly dopad na vývoj finančních trhů. I přesto jsme však byli svědky několika zajímavých pohybů, kdy trhy většinou korigovali své předchozí zisky/ztráty z minulého týdne. Především akciové trhy většinou dokázaly korigovat většinu ztrát, které utrpěly společně se zavedením tarifů v hodnotě 60 mld. dolarů na dovoz z Číny. Po tak rychlém otřepání z dalšího výprodeje, lze usuzovat, že reakce trhů byla možná až přehnaná. Vše nasvědčuje tedy tomu, že by nemusela být rozpoutána obchodní válka v globálním měřítku, alespoň tak vnímají situaci investoři, kteří se vracejí na akciové trhy. O tom může cosi napovědět i index VIX, ten klesl z téměř 26 bodů na 21 a dále pomalu slábne. Zklidňující situace na akciových trzích nepomohla japonskému jenu, který zatím v aktuálním týdnu na páru s americkým dolarem ztrácí. Jinak americký dolar spíše slábl a odrazilo se to i do vývoje ostatních měnových párů. Nejvýraznější zisky dokázala realizovat evropská měna na páru EURUSD, ta se nadále pohybuje v širším konsolidačním pásmu a především jí bude zajímat další vývoj amerického dolaru, který od minulého týdne oslabuje. Své zisky si dokázala udržet ropa WTI, ta se nadále drží na vysokých úrovních kolem 65,50 dolarů za barel a pozitivní sentiment ji zatím neopouští.

Během dnešní seance jsou na programu opět spíše sekundární data a techničtí obchodníci by dnes měli z aktuální situace těžit. Nejzajímavějším fundament je dnes v 16:00 spotřebitelská důvěra v USA. V 16:00 bude mít projev člen FOMC Bostic.

Pokud lze uvažovat, že aktuální situace na akciových trzích se vrací do normálu a nervozita začíná pomalu mizet, zdá se zajímavé hledat úrovně pro obchod long. Na trhu akciového indexu FUS30 si lze všimnout konfluence dvou úrovní fibonacciho posloupnosti, jedné z prvního výprodeje na akciových trzích a druhé z druhého výprodeje z minulého týdne. U obou se jedná o 27,2% a zároveň úroveň kde trh odmítnul vyšší ceny (označeno zeleně). Pokud však nebude nervozita na trzích odeznívat, jsou long obchody spíše rizikové, zároveň stále existuje riziko, pokud budou americké výnosy na zvýšených úrovních.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti