Trhy jsou před dnešním projevem Janet Yellenové nervózní

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v březnu zlepšila více, než se čekalo. Index, který sestavuje skupina Conference Board stoupl tento měsíc na 96,2 bodu ze vzestupně revidovaných 94 bodů za únor. Když se podíváme detailněji pod pokličku indexu, pak zjistíme, že Američané hodnotí lépe budoucí ekonomické vyhlídky než současné podmínky. Spotřebitelská důvěra je pro americkou ekonomiku velmi důležitá. Když Američané věří ve svou ekonomiku, pak jsou ochotni nakupovat a utrácet, což je základním stavebním kamenem HDP.

Obchodování na amerických trzích je i po lepších datech spotřebitelské důvěry opatrné a nejisté. Investoři vyčkávají na projev šéfky Fedu Janet Yellenové v 18:20. Yellenová bude mluvit před Ekonomickým klubem New Yorku a půjde o její první komentáře od březnového měnového zasedání bankovní rady. Právě někteří její kolegové předchozí týden naznačili, že by mohli hlasovat za zvýšení základní úrokové sazby již na dubnovém zasedání banky.

Nicméně včerejší horší data indexu PCE a spotřebitelských výdajů, stejně jako prognóza HDP pro první kvartál letošního roku atlantské pobočky Fedu tyto kroky zpochybňují. Atlantská pobočka Fedu snížila výhled růstu ekonomiky pro první čtvrtletí 2016 na 1 procento po 1,4 procentním posílení v posledním čtvrtletí 2015. Investoři dnes po smíšených signálech budou pozorně naslouchat slovům šéfky Fedu. Index S&P se obchoduje již přes dva týdny v úzkém pásmu, kdy se nevychýlil o více než 1 procento ani jedním směrem.

Zdroj: Investplanet
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení


Nejnovější analýzy